Jakob Forssmed (KD)

Jakob Forssmed (KD)

Tjänstledig riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 85
Titel Fil.mag.
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864391
E-post jakob.forssmed[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Suppleant
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ledig ersättare 2010-10-05 – 2010-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-02-21 – 2022-09-26
    • Ledig 2020-01-14 – 2020-02-20
    • Ordinarie 2017-02-13 – 2020-01-13
    • Ledig 2017-01-12 – 2017-02-12
    • Ordinarie 2016-03-05 – 2017-01-11
    • Ledig 2016-01-14 – 2016-03-04
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2016-01-13
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2004-04-26 – 2004-05-28
    • Ersättare 2003-04-15 – 2003-06-13
    • Kristdemokraterna

    • Vice gruppledare 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2004-05-03 – 2004-05-28
    • Suppleant 2003-04-15 – 2003-06-13
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2015-04-25 – 2018-10-09
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2018-10-09 – 2019-03-31
    • Valberedningen

    • Suppleant 2014-09-29 –
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot 2019-04-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 03, 04, 10 och 14- (ersättare 030415-030613, 040426-040528 och statsrådsersättare 101004-101005). Ledamot finansutskottet 14-. Suppleant skatteutskottet 03 och 14- och utrikesutskottet 14-. Ledamot krigsdelegationen 15-. Suppleant riksdagens valberedning 14-. Vice gruppledare, Kristdemokraterna 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Statligt ansvar för ensamkommande flyktingbarn

Motion 2015/16:3280 av Andreas Carlson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2015/16:3280 av Andreas Carlson m.fl. KD Statligt ansvar för ensamkommande flyktingbarn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inrätta en krissocialjour för ensamkommande flyktingbarn och tillkännager detta för regeringen. Mottagandet av ensamkommande


Utskottsberedning: 2015/16:SoU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3280 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (docx, 49 kB) Motion 2015/16:3280 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (pdf, 84 kB)

Utgiftsområde 22 Kommunikationer

Motion 2015/16:3148 av Robert Halef m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2015/16:3148 av Robert Halef m.fl. KD Utgiftsområde 22 Kommunikationer Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Tabeller 1.Kristdemokraternas syn på kommunikationer och transporter 2.Fossiloberoende fordonsflotta 2030 2.1.Höjd fordonsskatt 2.2.Utbyggnad av laddinfrastruktur 3.Trafiksäkerhet


Utskottsberedning: 2015/16:FiU1 2015/16:JuU1 2015/16:JuU18 2015/16:NU3 2015/16:SkU16 2015/16:TU1 2015/16:TU10 2015/16:TU11 2015/16:TU13 2015/16:TU14 2015/16:TU16 2015/16:TU17 2015/16:TU19 2015/16:TU7 2015/16:TU9 2016/17:TU14 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (37 yrkanden): 33 avslag, 4 bifall,

Motion 2015/16:3148 av Robert Halef m.fl. (KD) (docx, 79 kB) Motion 2015/16:3148 av Robert Halef m.fl. (KD) (pdf, 176 kB)

Barns och ungas uppväxtvillkor

Motion 2015/16:2980 av Andreas Carlson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2015/16:2980 av Andreas Carlson m.fl. KD Barns och ungas uppväxtvillkor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om välfärdsparadoxen för barns och ungas uppväxtvillkor och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2015/16:MJU18 2015/16:SfU8 2015/16:SoU6 2015/16:SoU7 2015/16:UbU1 2015/16:UbU11 2015/16:UbU12
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): 10 avslag

Motion 2015/16:2980 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (docx, 83 kB) Motion 2015/16:2980 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (pdf, 185 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se