Jan Andersson (C)

Jan Andersson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Hallands län
Titel Lantbrukare
Född år 1966

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2007-07-16 – 2010-10-04
    • Ledig 2007-02-13 – 2007-07-15
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2007-02-12
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-19
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2004-09-20 – 2006-10-10

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Statligt stöd till ny kärnkraft

Interpellation 2009/10:357 av Eriksson, Alf (s)

den 6 maj Interpellation 2009/10:357 Statligt stöd till ny kärnkraft av Alf Eriksson s till näringsminister Maud Olofsson c I regeringens proposition Kärnkraften förutsättningar för generationsskifte meddelar regeringen att något statligt stöd för kärnkraft, i form av direkta eller indirekta subventioner, inte

Inlämnad: 2010-05-06 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Statligt stöd till ny kärnkraft

Statsministerns förtroende för näringsministern

Interpellation 2009/10:131 av Björck, Patrik (s)

den 25 november Interpellation 2009/10:131 Statsministerns förtroende för näringsministern av Patrik Björck s till statsminister Fredrik Reinfeldt m Näringsminister Maud Olofsson har genom sitt agerande i Vattenfallshärvan riktat fokus inte bara mot Vattenfall som företag utan också mot sin och regeringens förmåga

Inlämnad: 2009-11-25 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Statsministerns förtroende för näringsministern

Naturbruk

Motion 2009/10:Ub495 av Jan Andersson och Claes Västerteg (c)

Motion till riksdagen 2009/10:Ub495 av Jan Andersson och Claes Västerteg c Naturbruk c555 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om vikten av välfungerande naturbruksgymnasier. Motivering Naturbruksgymnasierna utgör en betydelsefull komponent för


Utskottsberedning: 2009/10:UbU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Ub495 av Jan Andersson och Claes Västerteg (c) (doc, 38 kB) Motion 2009/10:Ub495 av Jan Andersson och Claes Västerteg (c) (pdf, 117 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.