Jan Backman (M)

Jan Backman (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel fil.mag
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

uppdragsarkeologi

Skriftlig fråga 2001/02:1086 av Backman, Jan (m)

den 19 april Fråga 2001/02:1086 av Jan Backman m till kulturminister Marita Ulvskog om uppdragsarkeologi I sitt svar den 21 november 2001 på min fråga 2001/02:216 om analys av den arkeologiska uppdragsverksamheten skriver kulturministern: Inom Regeringskansliet pågår för närvarande en analys och översyn av formerna

Inlämnad: 2002-04-19 Besvarare: kulturminister Marita Ulvskog (S)

med anledning av skr. 2001/02:141 Redogörelse för bolagiseringen av affärsverket Statens järnvägar

Motion 2001/02:T73 av Per Westerberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:T73 av Per Westerberg m.fl. m med anledning av skr. 2001/02:141 Redogörelse för bolagiseringen av affärsverket Statens järnvägar 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att minska det statliga ägandet i Statens järnvägar.


Utskottsberedning: 2001/02:TU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

med anledning av prop. 2001/02:167 Ändringar i konkurrenslagen för effektivare kartellbekämpning, m.m.

Motion 2001/02:N61 av Per Westerberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:N61 av Per Westerberg m.fl. m med anledning av prop. 2001/02:167 Ändringar i konkurrenslagen för effektivare kartellbekämpning, m.m. 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om faktorerna bakom den höga svenska prisnivån. Riksdagen


Utskottsberedning: 2001/02:NU16
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): , ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.