Jan Backman (M)

Jan Backman (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel fil.mag
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

bostadsbidraget

Skriftlig fråga 1999/2000:1378 av Backman, Jan (m)

den 30 augusti Fråga 1999/2000:1378 av Jan Backman m till statsrådet Ingela Thalén om bostadsbidraget I dagarna kommer Sveriges befolkning att få en informationsskrift från försäkringskassan Information preliminärt bostadsbidragSyftet med informationsfoldern är att de personer som får bostadsbidrag ska beräkna det

Inlämnad: 2000-08-30 Besvarare: statsrådet Ingela Thalén (S)

Teracoms departementstillhörighet

Skriftlig fråga 1999/2000:1322 av Backman, Jan (m)

den 16 augusti Fråga 1999/2000:1322 av Jan Backman m till näringsminister Björn Rosengren om Teracoms departementstillhörighet Av den nyligen till riksdagsledamöterna utdelade regeringens skrivelse 1999/2000:150 2000 års redogörelse för företag med statligt ägande framgår att staten har ägarintressen i tre företag

Inlämnad: 2000-08-16 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

med anledning av prop. 1999/2000:140 Konkurrenspolitik för förnyelse och mångfald

Motion 1999/2000:N47 av Per Westerberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1999/2000:N47 av Westerberg, Per m med anledning av prop. 1999/2000:140 Konkurrenspolitik för förnyelse och mångfald 1 Sammanfattning Den rådande konkurrenslagstiftningen har i vissa avseenden skapat goda förutsättningar för ett bättre näringsklimat i Sverige. Det återstår dock mycket att uträtta


Utskottsberedning: -----------2000/01:NU4
Riksdagsbeslut (22 yrkanden): , , 11 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.