Jan Backman (M)

Jan Backman (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel fil.mag
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

länsstyrelsernas uppföljning av uppdragsarkeologisk verksamhet

Skriftlig fråga 2000/01:1229 av Backman, Jan (m)

den 15 maj Fråga 2000/01:1229 av Jan Backman m till kulturminister Marita Ulvskog om länsstyrelsernas uppföljning av uppdragsarkeologisk verksamhet I Riksantikvarieämbetets redovisning av uppdraget att utvärdera arbetet med att skapa stabila och funktionella besluts- och beredningsformer för den uppdragsarkeologiska

Inlämnad: 2001-05-15 Besvarare: kulturminister Marita Ulvskog (S)

upphandling av arkeologi

Skriftlig fråga 2000/01:1228 av Backman, Jan (m)

den 15 maj Fråga 2000/01:1228 av Jan Backman m till kulturminister Marita Ulvskog om upphandling av arkeologi I Riksantikvarieämbetets redovisning av uppdraget att utvärdera arbetet med att skapa stabila och funktionella besluts- och beredningsformer för den uppdragsarkeologiska verksamheten under år 2000 konstaterar

Inlämnad: 2001-05-15 Besvarare: kulturminister Marita Ulvskog (S)

med anledning av prop. 2000/01:124 Förändring av aktiestrukturen i SAS

Motion 2000/01:T14 av Per Westerberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2000/01:T14 av Westerberg, Per m med anledning av prop. 2000/01:124 Förändring av aktiestrukturen i SAS Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att SAS befrias från statligt ägande. Propositionen Regeringen föreslår i sin proposition


Utskottsberedning: -2000/01:TU17
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.