Jan Ericson (M)

Jan Ericson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 20
Titel Jur.kand.
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866693
E-post jan.ericson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Ledamot
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Vice ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2019-02-14 –
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2018-10-09 – 2019-03-31
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Vice ordförande 2019-04-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 06-10, utbildningsutskottet 10-14 och finansutskottet 14-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 06-14 och arbetsmarknadsutskottet 10-14.
  • Föräldrar

    Ekonomen Herbert Ericson och lågstadieläraren Marit Ericson.
  • Utbildning

    Jur.kand., Göteborgs universitet 93.
  • Anställningar

    SEB 86-08.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Mark 03-06, 10 och 14. Ledamot, utbildningsnämnden 98-05, kommunstyrelsen 03-06, arbetsutskottet 03-06, räddningsnämnden och krisledningsnämnden 03-06. Ordförande, brottsförebyggande rådet, Marks kommun 03-06. Ledamot, skattenämnden, regionskattenämnden och storföretagsskattenämnden, Västra Götalands län 03-06. Ersättare, kyrkorådet och kyrkofullmäktige samt ledamot av valnämnden, Sätila församling 97-05.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Sätila moderata partiförening 98-10. Vice ordförande, Moderaterna i Marks kommun 03-, gruppledare 03-06. Ledamot, förbundsstyrelsen, politiska utskottet och valledningen, Moderaterna i Södra Älvsborgs län 03-07. Vice ordförande, Saco-föreningen, SEB Västra Sverige 99-07. Styrelseledamot, Saco:s koncernfackstyrelse inom SEB Sverige 02-06. Styrelseledamot och kassör, Föräldrakooperativet Bybarna ekonomiska förening 96-01.
  • Bostadsort

    Ubbhult

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2019/20:11 Ändringar i kostnadsutjämningen för kommuner och landsting

Motion 2019/20:3385 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3385 av Elisabeth Svantesson m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:11 Ändringar i kostnadsutjämningen för kommuner och landsting Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att den föreslagna lagstiftningen träder i kraft den 1 januari 2021. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2019/20:FiU18

Motion 2019/20:3385 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3385 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (pdf, 85 kB)

Utred slöjförbud i grundskolor och förskolor

Motion 2019/20:3374 av Alexandra Anstrell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3374 av Alexandra Anstrell m.fl. M Utred slöjförbud i grundskolor och förskolor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska tillsätta en utredning av ett slöjförbud i grundskolor och förskolor och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: KU

Motion 2019/20:3374 av Alexandra Anstrell m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3374 av Alexandra Anstrell m.fl. (M) (pdf, 82 kB)

Avskaffa statens stöd till genusforskning

Motion 2019/20:2436 av Jan Ericson (M)

Motion till riksdagen 2019/20:2436 av Jan Ericson M Avskaffa statens stöd till genusforskning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att avskaffa statens stöd till genusforskning och tillkännager detta för regeringen. Motivering Satsningen på genusforskning syftade från


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:2436 av Jan Ericson (M) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:2436 av Jan Ericson (M) (pdf, 71 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se