Jan Erik Ågren (KD)

Jan Erik Ågren (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västernorrlands län
Titel prost
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-02-28

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Ordinarie 1991-09-30 – 1994-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2009-08-31 – 2010-02-28
    • Ersättare 2009-06-15 – 2009-08-16
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2009-08-31 – 2010-02-28
    • Suppleant 2009-06-15 – 2009-08-16
    • Suppleant 2002-01-18 – 2002-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2009-08-31 – 2010-02-28
    • Suppleant 2009-06-15 – 2009-08-16
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Suppleant 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Deputerad 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Suppleant 1993-05-24 – 1994-10-03
    • Valberedningen

    • Suppleant 2000-06-08 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2009/10:MJU17 17 februari 2010 Skogspolitik
Debatt om förslag 2009/10:MJU14 17 februari 2010 Övergripande miljöfrågor
Debatt om förslag 2001/02:UU2 14 december 2001 Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd
kam-nomd 20 november 2001 Debatt i Kammaren för hela dagen

Dokument:

Samernas nationaldag allmän flaggdag

Motion 2009/10:K371 av Jan Erik Ågren (kd)

Motion till riksdagen 2009/10:K371 av Jan Erik Ågren kd Samernas nationaldag allmän flaggdag Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att den 6 februari blir allmän flaggdag. Motivering Samerna är en svensk urbefolkning


Utskottsberedning: 2009/10:KU31
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:K371 av Jan Erik Ågren (kd) (doc, 37 kB) Motion 2009/10:K371 av Jan Erik Ågren (kd) (pdf, 113 kB)

Estoniakatastrofen

Motion 2009/10:T494 av Jan Erik Ågren m.fl. (kd, mp, s)

Motion till riksdagen 2009/10:T494 av Jan Erik Ågren m.fl. kd, mp, s Estoniakatastrofen kd413 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att tillsätta en ny från Sverige, Finland och Estland och andra intressenter oberoende, internationell utredning


Utskottsberedning: 2009/10:TU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:T494 av Jan Erik Ågren m.fl. (kd, mp, s) (doc, 39 kB) Motion 2009/10:T494 av Jan Erik Ågren m.fl. (kd, mp, s) (pdf, 145 kB)

Familjerådgivning

Motion 2009/10:Ub449 av Jan Erik Ågren (kd)

Motion till riksdagen 2009/10:Ub449 av Jan Erik Ågren kd Familjerådgivning kd834 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ökad tilldelning av forskningsresurser som främjar kunskapen om framgångsrik familjerådgivning. Motivering Äktenskapet i Sverige


Utskottsberedning: 2009/10:UbU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Ub449 av Jan Erik Ågren (kd) (doc, 38 kB) Motion 2009/10:Ub449 av Jan Erik Ågren (kd) (pdf, 128 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se