Jasenko Omanovic (S)

Jasenko Omanovic (S)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västernorrlands län, plats 137
Titel Arbetsförmedlare.
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864276
E-post jasenko.omanovic[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Stefan Löfven
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2010-10-18
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2019-02-27 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-11-25
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –
    • Suppleant 2010-10-19 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 10-14, utrikesutskottet 14 och trafikutskottet 14-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 06-10, trafikutskottet 10 och 12-14, näringsutskottet 14-, arbetsmarknadsutskottet 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14. Suppleant OSSE-delegationen 10-.
  • Föräldrar

    Geodeten Sakib Omanovic och ekonomen Bekira Omanovic, f. Dolic.
  • Utbildning

    Gymnasium, el-teknisk linje, Banja Luka i Bosnien och Hercegovina, slutår 87.
  • Anställningar

    Projektledare 95-98. Arbetsförmedlare 98-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot i insynsrådet för Länsstyrelsen i Västernorrlands län. Styrelseledamot, Sveriges Regionala Flygplatser AB (SRF) 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig 02-. Ersättare, kommunstyrelsen 99-02, 1:e vice ordförande 02-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Fem-i-tolv-rörelsen.
  • Bostadsort

    Härnösand

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Mittuniversitetet

Motion 2019/20:3284 av Ingemar Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3284 av Ingemar Nilsson m.fl. S Mittuniversitetet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta Mittuniversitetets betydelse för tillväxt och välfärd och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige är och ska vara en ledande kunskaps-


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:3284 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3284 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (pdf, 79 kB)

Gymnasieutbildningar som möter arbetsmarknadsbehovet

Motion 2019/20:2128 av Jasenko Omanovic och Ingemar Nilsson (båda S)

Motion till riksdagen 2019/20:2128 av Jasenko Omanovic och Ingemar Nilsson båda S Gymnasieutbildningar som möter arbetsmarknadsbehovet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga en bättre styrning av vilka gymnasieutbildningar som erbjuds i förhållande till efterfrågan


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:2128 av Jasenko Omanovic och Ingemar Nilsson (båda S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:2128 av Jasenko Omanovic och Ingemar Nilsson (båda S) (pdf, 77 kB)

Rösträtt under det år en blir röstberättigad

Motion 2019/20:1385 av Malin Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:1385 av Malin Larsson m.fl. S Rösträtt under det år en blir röstberättigad Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för att införa rösträtt fr.o.m. det år en blir röstberättigad och tillkännager detta för regeringen. Motivering Vart


Utskottsberedning: KU

Motion 2019/20:1385 av Malin Larsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:1385 av Malin Larsson m.fl. (S) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se