Jennie Nilsson (S)

Jennie Nilsson (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 18
Titel Vårdbiträde.
Född år 1972

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2019-01-21 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2019-01-20
    • Näringsutskottet

    • Vice ordförande 2018-10-02 – 2019-01-21
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Ordförande 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2012-02-24 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Vice ordförande 2011-04-14 – 2012-02-23
    • Ledamot 2011-04-13 – 2011-04-14
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-04-12
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 – 2019-02-06
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2019-01-21 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot finansutskottet 10-11, skatteutskottet 11 och vice ordförande skatteutskottet 11-12. Ledamot näringsutskottet 12-14 och ordförande näringsutskottet 14-. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 06-10. Ledamot krigsdelegationen 14-.
  • Föräldrar

    Fabriksarbetaren Gösta Nilsson och förrådsarbeterskan Leny Nilsson, f. Tholin.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, social linje i Halmstad, slutår 90.
  • Anställningar

    Personlig assistent 90-91. Vårdbiträde, Hylte kommun 91-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Hylte 94-06. Ledamot, kommunstyrelsen 95-06, ordförande 01-06. Ersättare/ledamot, barn- och ungdomsnämnden 93-01 och ordförande, arbetsförmedlingsnämnden 01-07 och handikapprådet 01-06. Ledamot, regionfullmäktige och regionstyrelsen, Region Halland 03-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, arbetarekommunens styrelse. Ersättare, Socialdemokraternas distriktsstyrelse. Ledamot, Kommunals sektionsstyrelse i Hylte. Ordförande, Kommunals äldreomsorgsklubb i Hylte. Ungdoms- och studieansvarig i Hylte, Kommunal Halland. Ledamot, ABF:s lokalstyrelse. Ordförande, ABF Halland 09-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Förnyande av fiskerätter

Svar på skriftlig fråga 2019/20:117 besvarad av Statsrådet Jennie Nilsson (S)

2019-10-09 N2019/02774/FJR Näringsdepartementet Landsbygdsministern Till r iksdagen Meddelande om fördröjt svar på fråga 2019/20:117 av Betty Malmberg M Förnyande av fiskerätter Frågan kommer att besvaras torsdagen den 17 oktober 2019. Stockholm den 9 oktober 2019 Jenny Kvarnholt

Svarsdatum: 2019-10-09 Frågeställare: Betty Malmberg (M)

Svar på skriftlig fråga 2019/20:117 besvarad av Statsrådet Jennie Nilsson (S) (docx, 82 kB)

Stopp på djurplågeri

Svar på skriftlig fråga 2019/20:82 besvarad av Statsrådet Jennie Nilsson (S)

N2019/02724/DL Näringsdepartementet Landsbygdsministern Till riksdagen Svar på fråga 2019/20:82 av Tobias Andersson SD Stopp på djurplågeri Tobias Andersson har frågat mig om jag ämnar arbeta preventivt för att begränsa djurplågeri och förhindra att den bakomliggande djursynen inte sprids i samhället, om jag anser

Svarsdatum: 2019-10-09 Frågeställare: Tobias Andersson (SD)

Svar på skriftlig fråga 2019/20:82 besvarad av Statsrådet Jennie Nilsson (S) (docx, 83 kB)

Provtagning av hjortdjur

Svar på skriftlig fråga 2019/20:38 besvarad av Statsrådet Jennie Nilsson (S)

N2019/02670/DL Näringsdepartementet Landsbygdsministern Till riksdagen Svar på fråga 2019/20:38 av Åsa Coenraads M Provtagning av hjortdjur Åsa Coenraads har frågat mig hur jag avser att arbeta för att fler hjortdjur skickas in för provtagning. Under 2019 har, i den pågående övervakningen för avmagringssjuka Chronic

Svarsdatum: 2019-10-02 Frågeställare: Åsa Coenraads (M)

Svar på skriftlig fråga 2019/20:38 besvarad av Statsrådet Jennie Nilsson (S) (docx, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se