Jens Holm (V)

Jens Holm (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 110
Titel Sociolog/Journalist.
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865733
E-post jens.holm[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ordförande
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-03-08 –
    • Ledamot 2014-10-07 – 2019-03-08
    • Suppleant 2010-10-26 – 2014-10-07
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2012-03-22 – 2018-10-10

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 10- och EU-nämnden 14-. Suppleant justitieutskottet 10-, näringsutskottet 10-14 och EU-nämnden 10-14. Ledamot GLOBE, internationellt miljöpolitikernätverk. EU-parlamentariker 06-09.
  • Föräldrar

    Ingenjören Bertil Holm och ingenjören Birgitta Holm.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Sundsvall, slutår 90. Språkstudier spanska, Salamanca ht 90. Magisterexamen i sociologi, Uppsala universitet, slutår 96. Språkstudier franska, Paris ht 99.
  • Anställningar

    Simon community, Dundalk, Irland 92-93. Djurens Rätt, Stockholm, pressekreterare och journalist 97-02. Pressekreterare, Socialroteln, Stockholms stad 02-06. EU-parlamentariker 06-09.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ersättare, Gentekniknämnden. Ledamot, Miljömålsberedningen 15-. Medlem, parlamentariska kommittén för EU-frågor.
  • Litteratur

    För vår rätt och värdighet - Ungdomar om vardagen i Colombia och Sverige (99), Mat, miljö, rättvisa - Köttkonsumtionens påverkan på miljön och den globala livsmedelsförsörjningen (00), Djurindustrin och klimatet - EU blundar och förvärrar (tillsammans med Toivo Jokkala) och EU inifrån - berättelser från EU-parlamentet 06-09 (09), kom ut som e-bok (14).
  • Bostadsort

    Enskede

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kultur i hela landet

Motion 2019/20:3103 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3103 av Jonas Sjöstedt m.fl. V Kultur i hela landet Innehåll Förslag till riksdagsbeslut 1 Inledning 2 Det fria kulturlivet 3 Bättre villkor för kulturskapare 4 Föreningslivet och folkbildningen 5 Kultursamverkansmodellen 6 Bevarande av kulturarvet i hela landet 7 Bibliotek 7.1


Utskottsberedning: KrU UbU

Motion 2019/20:3103 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 84 kB) Motion 2019/20:3103 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 123 kB)

Utgiftsområde 15 Studiestöd

Motion 2019/20:2696 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:2696 av Jonas Sjöstedt m.fl. V Utgiftsområde 15 Studiestöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2020 inom utgiftsområde 15 Studiestöd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Anslagsfördelning Förutom de anslagsförändringar som redovisas i tabell 1 har vi inga avvikelser


Utskottsberedning: 2019/20:UbU2

Motion 2019/20:2696 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:2696 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 84 kB)

Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning

Motion 2019/20:2695 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:2695 av Jonas Sjöstedt m.fl. V Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2020 inom utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Anslagsfördelning Förutom de anslagsförändringar


Utskottsberedning: 2019/20:UbU1

Motion 2019/20:2695 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:2695 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 93 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se