Jesper Skalberg Karlsson (M)

Jesper Skalberg Karlsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gotlands län
Titel Teknolog
Född år 1993

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-01-19 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2015-01-27 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2015-11-18 – 2018-09-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 15-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 15- och EU-nämnden 15-.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Joakim Karlsson och Malin Skalberg, f. Nilsson.
  • Utbildning

    Naturvetenskapsprogrammet, Visby, slutår 12. Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi, Kungliga tekniska Högskolan 14-.
  • Anställningar

    Diskplockare, Hamnplan 5 11-13. Bartender, Tott Hotell 13. Reparatör, Nikab Sthlm AB 13-14. Kommunikatör, Nya Moderaterna 14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Region Gotland 14-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, MUF Gotland 11-13. Ledamot, Moderata Studenters riksstyrelse 14-15. Förbundsordförande, Moderaterna Gotland 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2017/18:475 av Jesper Skalberg Karlsson (M) 8 juni 2018 Brottslighet i tiggeriets spår
Frågestund 31 maj 2018 Frågestund
Interpellationsdebatt 2017/18:470 av Jesper Skalberg Karlsson (M) 4 maj 2018 Ungas psykiska hälsa
Interpellationsdebatt 2017/18:503 av Emma Wallrup (V) 4 maj 2018 Förnybar energi på Gotland

Dokument:

Snusets hälsoeffekter

Interpellation 2014/15:457 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Interpellation 2014/15:457 Snusets hälsoeffekter av Jesper Skalberg Karlsson M till Statsrådet Gabriel Wikström S EU:s tobaksdirektiv presenterades våren 2014 och utreds nu av regeringen med sikte på att utredningen ska vara klar i början av 2016. Sedan tidigare har Sverige ett särskilt undantag inom EU som slår vakt

Inlämnad: 2015-03-27 Besvarare: Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Interpellation 2014/15:457 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 79 kB)

Kalkbrytningen på norra Gotland

Interpellation 2014/15:373 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Interpellation 2014/15:373 Kalkbrytningen på norra Gotland av Jesper Skalberg Karlsson M till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Cement behövs till viktiga byggprojekt i hela landet, och en av de viktigare beståndsdelarna i cement är kalken som man utvinner ur kalksten. En betydande del av svensk kalk kommer

Inlämnad: 2015-03-10 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Interpellation 2014/15:373 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.