Jesper Skalberg Karlsson (M)

Jesper Skalberg Karlsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gotlands län
Titel Teknolog
Född år 1993

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-01-19 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2015-01-27 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2015-11-18 – 2018-09-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 15-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 15- och EU-nämnden 15-.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Joakim Karlsson och Malin Skalberg, f. Nilsson.
  • Utbildning

    Naturvetenskapsprogrammet, Visby, slutår 12. Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi, Kungliga tekniska Högskolan 14-.
  • Anställningar

    Diskplockare, Hamnplan 5 11-13. Bartender, Tott Hotell 13. Reparatör, Nikab Sthlm AB 13-14. Kommunikatör, Nya Moderaterna 14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Region Gotland 14-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, MUF Gotland 11-13. Ledamot, Moderata Studenters riksstyrelse 14-15. Förbundsordförande, Moderaterna Gotland 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2016/17:568 av Jesper Skalberg Karlsson (M) 7 september 2017 Svenskt snus i EU
Interpellationsdebatt 2016/17:567 av Jesper Skalberg Karlsson (M) 27 juni 2017 Psykisk ohälsa i gymnasiet
Interpellationsdebatt 2016/17:569 av Jesper Skalberg Karlsson (M) 27 juni 2017 Statliga färjor till Gotland
Interpellationsdebatt 2016/17:570 av Jesper Skalberg Karlsson (M) 27 juni 2017 Gotländsk elförbindelse

Dokument:

Utvecklande av valfriheten och mångfalden i välfärden

Motion 2017/18:3451 av Fredrik Schulte m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3451 av Fredrik Schulte m.fl. M Utvecklande av valfriheten och mångfalden i välfärden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa nationella regler för vårdval och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: 2017/18:FiU26 2017/18:SoU14 2017/18:SoU9 2017/18:UbU14 2017/18:UbU18
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2017/18:3451 av Fredrik Schulte m.fl. (M) (docx, 64 kB) Motion 2017/18:3451 av Fredrik Schulte m.fl. (M) (pdf, 98 kB)

Utländska filialer i Sverige

Motion 2017/18:3000 av Jesper Skalberg Karlsson och Jenny Petersson (båda M)

Motion till riksdagen 2017/18:3000 av Jesper Skalberg Karlsson och Jenny Petersson båda M Utländska filialer i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om tillståndsgivning för utländska lärosäten och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige är en kunskapsnation


Utskottsberedning: 2017/18:UbU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3000 av Jesper Skalberg Karlsson och Jenny Petersson (båda M) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:3000 av Jesper Skalberg Karlsson och Jenny Petersson (båda M) (pdf, 75 kB)

Förenklad tillståndsprövning

Motion 2017/18:3001 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3001 av Jesper Skalberg Karlsson M Förenklad tillståndsprövning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa förenklad tillståndsprövning för verksamheter som har tillstånd hos IVO och tillkännager detta för regeringen. Motivering I spåret


Utskottsberedning: 2017/18:SoU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3001 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:3001 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.