Jesper Skalberg Karlsson (M)

Jesper Skalberg Karlsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gotlands län
Titel Teknolog
Född år 1993

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-01-19 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2015-01-27 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2015-11-18 – 2018-09-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 15-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 15- och EU-nämnden 15-.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Joakim Karlsson och Malin Skalberg, f. Nilsson.
  • Utbildning

    Naturvetenskapsprogrammet, Visby, slutår 12. Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi, Kungliga tekniska Högskolan 14-.
  • Anställningar

    Diskplockare, Hamnplan 5 11-13. Bartender, Tott Hotell 13. Reparatör, Nikab Sthlm AB 13-14. Kommunikatör, Nya Moderaterna 14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Region Gotland 14-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, MUF Gotland 11-13. Ledamot, Moderata Studenters riksstyrelse 14-15. Förbundsordförande, Moderaterna Gotland 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2017/18:475 av Jesper Skalberg Karlsson (M) 8 juni 2018 Brottslighet i tiggeriets spår
Frågestund 31 maj 2018 Frågestund
Interpellationsdebatt 2017/18:470 av Jesper Skalberg Karlsson (M) 4 maj 2018 Ungas psykiska hälsa
Interpellationsdebatt 2017/18:503 av Emma Wallrup (V) 4 maj 2018 Förnybar energi på Gotland

Dokument:

Militära övningsmöjligheter på Gotland

Skriftlig fråga 2014/15:611 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Fråga 2014/15:611 Militära övningsmöjligheter på Gotland av Jesper Skalberg Karlsson M till Försvarsminister Peter Hultqvist S Regeringen föreslår i försvarspropositionen att Gotland åter ska få en permanent militär närvaro. Detta ska bestå i ett stridsvagns- och ett mekaniserat kompani samt en utvidgad hemvärnsbataljon

Inlämnad: 2015-06-02 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2014/15:611 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 79 kB)

Malmö högskolas status

Skriftlig fråga 2014/15:559 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Fråga 2014/15:559 Malmö högskolas status av Jesper Skalberg Karlsson M till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP När statsminister Stefan Löfven besökte Skåne den 27 april tog statsministern emot en rapport med krav på att upphöja Malmö högskolas status till universitet. Huvudargumenten i rapporten var att det är viktigt

Inlämnad: 2015-05-21 Besvarare: Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S) (S)

Skriftlig fråga 2014/15:559 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 77 kB)

Kemikalieinspektionens handläggningstider

Skriftlig fråga 2014/15:538 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Fråga 2014/15:538 Kemikalieinspektionens handläggningstider av Jesper Skalberg Karlsson M till Klimat- och miljöminister Åsa Romson MP På Kemikalieinspektionen är långa handläggningstider ett problem som funnits i flera år. På senare tid har detta blivit extra tydligt, då ett flertal företag och organisationer anmält

Inlämnad: 2015-05-19 Besvarare: Åsa Romson (MP)

Skriftlig fråga 2014/15:538 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se