Jesper Skalberg Karlsson (M)

Jesper Skalberg Karlsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gotlands län
Titel Teknolog
Född år 1993

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-01-19 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2015-01-27 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2015-11-18 – 2018-09-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 15-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 15- och EU-nämnden 15-.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Joakim Karlsson och Malin Skalberg, f. Nilsson.
  • Utbildning

    Naturvetenskapsprogrammet, Visby, slutår 12. Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi, Kungliga tekniska Högskolan 14-.
  • Anställningar

    Diskplockare, Hamnplan 5 11-13. Bartender, Tott Hotell 13. Reparatör, Nikab Sthlm AB 13-14. Kommunikatör, Nya Moderaterna 14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Region Gotland 14-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, MUF Gotland 11-13. Ledamot, Moderata Studenters riksstyrelse 14-15. Förbundsordförande, Moderaterna Gotland 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2017/18:475 av Jesper Skalberg Karlsson (M) 8 juni 2018 Brottslighet i tiggeriets spår
Frågestund 31 maj 2018 Frågestund
Interpellationsdebatt 2017/18:470 av Jesper Skalberg Karlsson (M) 4 maj 2018 Ungas psykiska hälsa
Interpellationsdebatt 2017/18:503 av Emma Wallrup (V) 4 maj 2018 Förnybar energi på Gotland

Dokument:

Den invasiva amerikanska hummern

Skriftlig fråga 2015/16:1544 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Fråga 2015/16:1544 Den invasiva amerikanska hummern av Jesper Skalberg Karlsson M till Miljöminister Karolina Skog MP Den amerikanska hummern är en art som ursprungligen kommer från Nordamerikas ostkust. Ofta är den uppskattad för sin stora storlek vanligtvis runt 50 centimeter och 1 kilo när den fiskas men i vissa särskilda

Inlämnad: 2016-08-26 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:1544 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 78 kB)

Slutdatum för livsmedelsstrategin

Skriftlig fråga 2015/16:1543 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Fråga 2015/16:1543 Slutdatum för livsmedelsstrategin av Jesper Skalberg Karlsson M till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Att Sverige ska få en långsiktig livsmedelsstrategi som ger förutsättningar för ökad produktion av livsmedel aviserades redan i Stefan Löfvens regeringsförklaring år 2014. Därefter gick startskottet för

Inlämnad: 2016-08-26 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1543 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 79 kB)

Ändamålsenlig förvaltning av skarvfåglar

Skriftlig fråga 2015/16:1542 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Fråga 2015/16:1542 Ändamålsenlig förvaltning av skarvfåglar av Jesper Skalberg Karlsson M till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Fågelfamiljen skarvar är en naturlig del i den svenska faunan. De lever i skärgårdar och längs med Sveriges långa kust de är duktiga dykare och flitiga fiskare. Den som har sett en upprätt sittande

Inlämnad: 2016-08-26 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1542 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.