Jesper Skalberg Karlsson (M)

Jesper Skalberg Karlsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gotlands län
Titel Teknolog
Född år 1993

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-01-19 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2015-01-27 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2015-11-18 – 2018-09-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 15-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 15- och EU-nämnden 15-.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Joakim Karlsson och Malin Skalberg, f. Nilsson.
  • Utbildning

    Naturvetenskapsprogrammet, Visby, slutår 12. Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi, Kungliga tekniska Högskolan 14-.
  • Anställningar

    Diskplockare, Hamnplan 5 11-13. Bartender, Tott Hotell 13. Reparatör, Nikab Sthlm AB 13-14. Kommunikatör, Nya Moderaterna 14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Region Gotland 14-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, MUF Gotland 11-13. Ledamot, Moderata Studenters riksstyrelse 14-15. Förbundsordförande, Moderaterna Gotland 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Förnybar energi på Gotland

Interpellation 2017/18:503 av Emma Wallrup (V)

Interpellation 2017/18:503 Förnybar energi på Gotland av Emma Wallrup V till Statsrådet Ibrahim Baylan S Gotland ska vara helt oberoende av elproduktion från omvärlden. Den goda tillgången på förnybar energi i form av vind och solkraft gör att Gotland även är intressant när det gäller att pröva teknik som lagrar elöverskott

Inlämnad: 2018-04-19 Besvarare: Statsrådet Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2017/18:503 av Emma Wallrup (V) (pdf, 92 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förnybar energi på Gotland

Gotland som pilotprojekt för självförsörjande energisystem

Interpellation 2017/18:485 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Interpellation 2017/18:485 Gotland som pilotprojekt för självförsörjande energisystem av Jesper Skalberg Karlsson M till Statsrådet Ibrahim Baylan S Energimyndigheten har på uppdrag av regeringen tagit fram en förstudie kring att göra Gotland till pilotprojekt för ett självförsörjande och förnybart energisystem. Bakgrunden

Inlämnad: 2018-04-12 Besvarare: Statsrådet Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2017/18:485 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Gotland som pilotprojekt för självförsörjande energisystem

Brottslighet i tiggeriets spår

Interpellation 2017/18:475 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Interpellation 2017/18:475 Brottslighet i tiggeriets spår av Jesper Skalberg Karlsson M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Våren närmar sig och graderna stiger i hela vårt avlånga land. Ännu är sommaren långt bort men vi ser redan nu att gator och parker fylls med människor som lapar i sig sol, samtidigt

Inlämnad: 2018-04-06 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:475 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 99 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Brottslighet i tiggeriets spår

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.