Jesper Skalberg Karlsson (M)

Jesper Skalberg Karlsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gotlands län
Titel Teknolog
Född år 1993

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-01-19 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2015-01-27 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2015-11-18 – 2018-09-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 15-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 15- och EU-nämnden 15-.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Joakim Karlsson och Malin Skalberg, f. Nilsson.
  • Utbildning

    Naturvetenskapsprogrammet, Visby, slutår 12. Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi, Kungliga tekniska Högskolan 14-.
  • Anställningar

    Diskplockare, Hamnplan 5 11-13. Bartender, Tott Hotell 13. Reparatör, Nikab Sthlm AB 13-14. Kommunikatör, Nya Moderaterna 14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Region Gotland 14-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, MUF Gotland 11-13. Ledamot, Moderata Studenters riksstyrelse 14-15. Förbundsordförande, Moderaterna Gotland 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Den svartmunnade smörbulten

Skriftlig fråga 2016/17:1560 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Fråga 2016/17:1560 Den svartmunnade smörbulten av Jesper Skalberg Karlsson M till Miljöminister Karolina Skog MP Den svartmunnade smörbulten, som härstammar från Kaspiska havet, sprids just nu i Europa. Fisken har, troligtvis genom barlastvatten, dykt upp i bland annat Blekinge och Göteborg under 2010. Sju år senare breder

Inlämnad: 2017-06-08 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1560 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 78 kB)

Ny nationell flygskatt

Skriftlig fråga 2016/17:1512 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Fråga 2016/17:1512 Ny nationell flygskatt av Jesper Skalberg Karlsson M till Finansminister Magdalena Andersson S Trots kritik från åtta av tio remissinstanser går den rödgröna regeringen vidare med förslaget om en ny nationell flygskatt. Flera experter pekar på att en nationell skatt på flygresor är hämmande för både

Inlämnad: 2017-06-01 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1512 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 94 kB)

Gotländsk elförbindelse

Skriftlig fråga 2016/17:1506 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Fråga 2016/17:1506 Gotländsk elförbindelse av Jesper Skalberg Karlsson M till Statsrådet Ibrahim Baylan S För lite mer än en vecka sedan meddelade Svenska kraftnät att man avbryter arbetet med den planerade tredje elkabeln mellan Gotland och fastlandet. Ett förvånande besked. En ny kabel har det talats om i tio år men

Inlämnad: 2017-05-31 Besvarare: Statsrådet Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1506 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.