Jesper Skalberg Karlsson (M)

Jesper Skalberg Karlsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gotlands län
Titel Teknolog
Född år 1993

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-01-19 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2015-01-27 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2015-11-18 – 2018-09-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 15-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 15- och EU-nämnden 15-.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Joakim Karlsson och Malin Skalberg, f. Nilsson.
  • Utbildning

    Naturvetenskapsprogrammet, Visby, slutår 12. Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi, Kungliga tekniska Högskolan 14-.
  • Anställningar

    Diskplockare, Hamnplan 5 11-13. Bartender, Tott Hotell 13. Reparatör, Nikab Sthlm AB 13-14. Kommunikatör, Nya Moderaterna 14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Region Gotland 14-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, MUF Gotland 11-13. Ledamot, Moderata Studenters riksstyrelse 14-15. Förbundsordförande, Moderaterna Gotland 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2014/15:457 av Jesper Skalberg Karlsson (M) 28 april 2015 Snusets hälsoeffekter

Dokument:

Sälmask längs Skånekusten

Skriftlig fråga 2017/18:984 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Fråga 2017/18:984 Sälmask längs Skånekusten av Jesper Skalberg Karlsson M till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Situationen för rov- och matfisken torsk är allvarlig. I det östra beståndet, där den så kallade Östersjötorsken finns, har Ices svårt att ge rekommendationer för fastställandet av fiskekvoter eftersom beståndet

Inlämnad: 2018-03-08 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2017/18:984 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 86 kB)

Förordningen om kommunalekonomisk utjämning

Skriftlig fråga 2017/18:923 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Fråga 2017/18:923 Förordningen om kommunalekonomisk utjämning av Jesper Skalberg Karlsson M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Den svenska förordningen om kommunalekonomisk utjämning 2004:881 stipulerar bland annat hur olika parametrar och komponenter ska räknas fram inom ramen för det kommunala utjämningssystemet. Det

Inlämnad: 2018-03-01 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2017/18:923 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 90 kB)

Miljömärkningen Svanen

Skriftlig fråga 2017/18:850 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Fråga 2017/18:850 Miljömärkningen Svanen av Jesper Skalberg Karlsson M till Statsrådet Per Bolund MP Information är en grundbult för att konsumenter och företag ska kunna göra medvetna val. Därför är bland annat kvalitets- och miljömärkningar oerhört viktiga. Med gemensamma certifieringssystem som exempelvis CE, Iso och

Inlämnad: 2018-02-23 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:850 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 92 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.