Jessica Wetterling (V)

Jessica Wetterling (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 338
Titel Stödassistent.
Född år 1986
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jessica.wetterling[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2019-03-13 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:KU27 17 juni 2019 Fri- och rättigheter, m.m.
Debatt om förslag 2018/19:KU20 17 juni 2019 Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2018/19:KU35 24 april 2019 Samlad struktur för tillhandahållande av lokal statlig service
Debatt om förslag 2018/19:KU24 24 april 2019 Minoritetsfrågor

med anledning av prop. 2019/20:36 Ett särskilt straffansvar för samröre med en terroristorganisation

Motion 2019/20:3427 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3427 av Linda Westerlund Snecker m.fl. V med anledning av prop. 2019/20:36 Ett särskilt straffansvar för samröre med en terroristorganisation 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2019/20:36. 2  Inledning Vänsterpartiet värnar demokratiska grundvärden som rättssäkerhet

2019-11-18

Motion 2019/20:3427 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (docx, 84 kB) Motion 2019/20:3427 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (pdf, 105 kB)

med anledning av prop. 2019/20:21 Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag

Motion 2019/20:3406 av Jon Thorbjörnson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3406 av Jon Thorbjörnson m.fl. V med anledning av prop. 2019/20:21 Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2019/20:21 Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag. Motivering I regeringens egen promemoria Lägre kapitalkrav för privata


Utskottsberedning: 2019/20:CU5

Motion 2019/20:3406 av Jon Thorbjörnson m.fl. (V) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3406 av Jon Thorbjörnson m.fl. (V) (pdf, 80 kB)

Hyresrätt och allmännytta

Motion 2019/20:2149 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:2149 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. V Hyresrätt och allmännytta 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det bör finnas minst ett allmännyttigt bostadsbolag i varje kommun och att regeringen bör återkomma med förslag kring hur detta ska


Utskottsberedning: CU SkU 2019/20:CU9

Motion 2019/20:2149 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. (V) (docx, 82 kB) Motion 2019/20:2149 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. (V) (pdf, 117 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se