Jessika Roswall (M)

Jessika Roswall (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Uppsala län, plats 57
Titel Advokat.
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jessika.roswall[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Domarnämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-09-29
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-03-24
    • Ledamot 2011-09-30 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2017-03-24 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2019-06-17 –
    • Suppleant 2019-02-14 – 2019-06-17
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-14
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-02
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot 2014-10-14 – 2018-10-24
    • Domarnämnden

    • Ledamot 2015-01-01 –
    • Valberedningen

    • Ledamot 2018-09-24 –
    • Suppleant 2018-01-16 – 2018-09-24
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2018-10-02 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot skatteutskottet 10-11 och civilutskottet 11-. Suppleant näringsutskottet 14- och EU-nämnden 14-. Ledamot Riksdagens överklagandenämnd 14- och Domarnämnden 15-.
  • Föräldrar

    Advokaten Anders Roswall och läraren Titti Roswall, f. Liljestrand.
  • Utbildning

    Gymnasiskola, Avesta, slutår 91. Historia, Stockholms universitet 95-97. Jur.kand., Uppsala universitet 02.
  • Anställningar

    Restaurangbiträde, Stockholm 94-95. Sekreterare, advokatfirman Arnstedt, Holmberg & Wiberg, Stockholm 96-99. Jurist/advokat, advokatfirman Wigert & Placht AB 02-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Domarnämnden 15-. Ledamot, Konsumentverkets insynsråd 15-. Ledamot, Länsstyrelsen i Uppsala läns insynsråd 16-. Ledamot, Överklagandenämnden för nämndemannauppdrag 15-. Ledamot, parlamentariska referensgruppen för 2014 års demokratiutredning. Ledamot, Integritetskommittén 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Enköping 02-, ordförande 06-10 och 2:e vice ordförande 14-. Ledamot, nämnden för förskola och grundskola 01-06. Ersättare, kommunstyrelsen 02-06. Ersättare, Regionförbundet Uppsala län 07-10. Ersättare, Uppsala läns landsting 09-10. Ersättare, Enköpings hyresbostäder 03-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Citymoderaterna i Uppsala 98-00, ordförande 00-01. Ordförande, Enköpingsmoderaterna 03-05, ledamot 03-16 och sekreterare 07-. Ledamot, Enacom 08-12. Ledamot, Brottsofferjouren Enköping 15-. Ledamot, Länsförbundsstyrelsen Moderaterna i Uppsala län 06- och ordförande 14-.
  • Bostadsort

    Enköping

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2019/20:15 Skydd av Sveriges säkerhet vid radioanvändning

Motion 2019/20:3387 av Jessika Roswall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3387 av Jessika Roswall m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:15 Skydd av Sveriges säkerhet vid radioanvändning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en översyn av cyber- och informationssäkerheten och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2019/20:TU4

Motion 2019/20:3387 av Jessika Roswall m.fl. (M) (docx, 73 kB) Motion 2019/20:3387 av Jessika Roswall m.fl. (M) (pdf, 86 kB)

En utrikespolitik utifrån svenska intressen

Motion 2019/20:2830 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:2830 av Ulf Kristersson m.fl. M En utrikespolitik utifrån svenska intressen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sveriges utrikespolitik ska utgå från svenska intressen och värden och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: JuU UU 2019/20:UU2 2019/20:UU4

Motion 2019/20:2830 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 105 kB) Motion 2019/20:2830 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 207 kB)

Utgiftsområde 22 Kommunikationer

Motion 2019/20:3295 av Jessika Roswall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3295 av Jessika Roswall m.fl. M Utgiftsområde 22 Kommunikationer Sammanfattning En fungerande infrastruktur är en förutsättning för att Sverige och svenska företag ska kunna stå sig väl i en allt hårdare global konkurrens. Detta lägger grunden för fler jobb och tillväxt. Människor och företag


Utskottsberedning: 2019/20:TU1

Motion 2019/20:3295 av Jessika Roswall m.fl. (M) (docx, 77 kB) Motion 2019/20:3295 av Jessika Roswall m.fl. (M) (pdf, 97 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se