Jimmy Ståhl (SD)

Jimmy Ståhl (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 161
Titel Hamnarbetare.
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jimmy.stahl[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-02-28 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot trafikutskottet 18-. Suppleant civilutskottet 14-18, trafikutskottet 14-18, finansutskottet 17-18 och EU-nämnden 18-.
  • Anställningar

    Göteborgs hamn 94-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Göteborg 14-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Sverigedemokraterna Göteborg. Styrelseledamot, Hamnarbetarförbundets avd. 4, Göteborg 96-11.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2020/21:647 av Jimmy Ståhl (SD) 27 april 2021 Svensk flagg inom sjöfarten
Interpellationsdebatt 2020/21:646 av Jimmy Ståhl (SD) 27 april 2021 Svenska hamnars betydelse
Interpellationsdebatt 2020/21:378 av Jimmy Ståhl (SD) 9 februari 2021 Främjande av närsjöfarten
Interpellationsdebatt 2020/21:377 av Jimmy Ståhl (SD) 9 februari 2021 Nollvisionen och oskyddade trafikanter

Dokument:

Sänkt fordonsskatt på personbilar och lätta lastbilar.

Motion 2021/22:363 av Thomas Morell m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:363 av Thomas Morell m.fl. SD Sänkt fordonsskatt på personbilar och lätta lastbilar. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en utredning för minskad fordonsskatt på dieseldrivna personbilar och lätta lastbilar i Euroklass 6d Temp eller nyare

2021-09-24

Motion 2021/22:363 av Thomas Morell m.fl. (SD) (docx, 76 kB) Motion 2021/22:363 av Thomas Morell m.fl. (SD) (pdf, 81 kB)

Nationellt undantag för husbilar över 7,5 ton

Motion 2021/22:361 av Thomas Morell m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:361 av Thomas Morell m.fl. SD Nationellt undantag för husbilar över 7,5 ton Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om undantar PB II krav på färdskrivare oavsett fordonets totalvikt och tillkännager detta för regeringen. Motivering Tunga fordon

2021-09-24

Motion 2021/22:361 av Thomas Morell m.fl. (SD) (docx, 90 kB) Motion 2021/22:361 av Thomas Morell m.fl. (SD) (pdf, 83 kB)

Förtydliga yrkestrafiklagen vid tillfälliga avställningar av fordon

Motion 2021/22:360 av Thomas Morell m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:360 av Thomas Morell m.fl. SD Förtydliga yrkestrafiklagen vid tillfälliga avställningar av fordon Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om förtydligande av yrkestrafiklagen gällande tillstånd och tillkännager detta för regeringen. Motivering

2021-09-24

Motion 2021/22:360 av Thomas Morell m.fl. (SD) (docx, 77 kB) Motion 2021/22:360 av Thomas Morell m.fl. (SD) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se