Jimmy Ståhl (SD)

Jimmy Ståhl (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 161
Titel Hamnarbetare.
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jimmy.stahl[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-02-28 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot trafikutskottet 18-. Suppleant civilutskottet 14-18, trafikutskottet 14-18, finansutskottet 17-18 och EU-nämnden 18-.
  • Anställningar

    Göteborgs hamn 94-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Göteborg 14-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Sverigedemokraterna Göteborg. Styrelseledamot, Hamnarbetarförbundets avd. 4, Göteborg 96-11.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Åtgärder mot drograttfylleri

Skriftlig fråga 2021/22:366 av Jimmy Ståhl (SD)

Fråga 2021/22:366 Åtgärder mot drograttfylleri av Jimmy Ståhl SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Det har rapporterats om att drograttfylleri har ökat bland chaufförer som kommer in i landet via Skånes hamnar. Tullen i regionen vill se en skärpning men har inte rätt verktyg att arbeta med. Tullen

Inlämnad: 2021-11-10 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:366 av Jimmy Ståhl (SD) (pdf, 84 kB)

Alkobommar i hamnar

Skriftlig fråga 2021/22:362 av Jimmy Ståhl (SD)

Fråga 2021/22:362 Alkobommar i hamnar av Jimmy Ståhl SD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Det har rapporterats om att drograttfylleri har ökat bland chaufförer som kommer in i landet via Skånes hamnar. Tullen i regionen vill se en skärpning men har inte rätt verktyg att arbeta med. Tullen kan inte frihetsberöva

Inlämnad: 2021-11-10 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2021/22:362 av Jimmy Ståhl (SD) (pdf, 83 kB)

Kalkyler för brobyggen

Skriftlig fråga 2021/22:275 av Jimmy Ståhl (SD)

Fråga 2021/22:275 Kalkyler för brobyggen av Jimmy Ståhl SD till Finansminister Magdalena Andersson S Trafikverket kan ta lån hos Riksgäldskontoret för broinvesteringar som ersätter färjor på statens vägnät utan att öka verkets anslagsförbrukning. De använder insparade driftsmedel från färjetrafik för att betala lånekostnaderna.

Inlämnad: 2021-10-26 Svarsdatum: 2021-11-03 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2021/22:275 av Jimmy Ståhl (SD) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se