Joakim Sandell (S)

Joakim Sandell (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Malmö kommun, plats 220
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post joakim.sandell[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2018-10-09 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:JuU29 18 juni 2019 Vapenfrågor
Debatt om förslag 2018/19:JuU16 7 maj 2019 Terrorism
Frågestund 24 januari 2019 Frågestund

Rättvisare skatter

Motion 2019/20:2325 av Jamal El-Haj m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:2325 av Jamal El-Haj m.fl. S Rättvisare skatter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över hur en likformig beskattning av förvärvsinkomster kan återinföras inom ramen för en reformering av skattesystemet och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: SkU

Motion 2019/20:2325 av Jamal El-Haj m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:2325 av Jamal El-Haj m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Nationell insatsstyrka mot livsmedelsfusk

Motion 2019/20:3317 av Joakim Sandell m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3317 av Joakim Sandell m.fl. S Nationell insatsstyrka mot livsmedelsfusk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om insatser mot livsmedelsfusk och tillkännager detta för regeringen. Motivering Livsmedelsfusket är omfattande i Europa och Sverige.


Utskottsberedning: 2019/20:MJU2

Motion 2019/20:3317 av Joakim Sandell m.fl. (S) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3317 av Joakim Sandell m.fl. (S) (pdf, 80 kB)

Rättvisa skatter

Motion 2019/20:3285 av Jamal El-Haj m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3285 av Jamal El-Haj m.fl. S Rättvisa skatter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om rättvisa skatter och tillkännager detta för regeringen. Motivering När det så kallade jobbskatteavdraget infördes innebar det att skatten sänktes för dem som

2019-10-03

Motion 2019/20:3285 av Jamal El-Haj m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3285 av Jamal El-Haj m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se