Joar Forssell (L)

Joar Forssell (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms kommun, plats 317
Titel Förbundsordförande.
Född år 1993
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post joar.forssell[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-10-23 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2020-10-23
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2020-10-23 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-10-23
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-11-15 – 2020-02-07
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Deputerad 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Deputerad 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Deputerad 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Deputerad 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-12-19 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot skatteutskottet 18- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18 och 19. Suppleant utrikesutskottet 18-, finansutskottet 18-, utbildningsutskottet 18-, miljö- och jordbruksutskottet 18- och försvarsutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Fil.dr. Lennart Carlsson och docent Emilia Forssell.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Särbehandling av enskilda bolag

Interpellation 2019/20:453 av Joar Forssell (L)

Interpellation 2019/20:453 Särbehandling av enskilda bolag av Joar Forssell L till Näringsminister Ibrahim Baylan S Det tidigare statsrådet Gustav Fridolin skrev en krönika i tidningen Arbetet tidigare i år där han med en enda mening lyckas fånga vad som verkar vara essensen av modern socialdemokrati: Socialdemokraterna

Inlämnad: 2020-08-20 Svarsdatum: 2020-09-10 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2019/20:453 av Joar Forssell (L) (pdf, 93 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Särbehandling av enskilda bolag

Bistånd till stater som inte respekterar mänskliga rättigheter

Interpellation 2019/20:451 av Joar Forssell (L)

Interpellation 2019/20:451 Bistånd till stater som inte respekterar mänskliga rättigheter av Joar Forssell L till Statsrådet Peter Eriksson MP Efter det riggade presidentvalet i Belarus har tusentals fredliga demonstranter gått man ur huse för att kräva rättvisa och att de grundläggande mänskliga fri- och rättigheterna

Inlämnad: 2020-08-20 Svarsdatum: 2020-09-22 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Interpellation 2019/20:451 av Joar Forssell (L) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Bistånd till stater som inte respekterar mänskliga rättigheter

Techjättarna och skatteflykt

Interpellation 2019/20:449 av Tony Haddou (V)

Interpellation 2019/20:449 Techjättarna och skatteflykt av Tony Haddou V till Näringsminister Ibrahim Baylan S I en granskning som Aftonbladet låtit göra framgår det att tre av regeringens ministrar vädjar om att techjättarna Amazon, Google och Facebook ska etablera sig Sverige, och man öser skattepengar över dessa bolag.

Inlämnad: 2020-08-18 Svarsdatum: 2020-09-10 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2019/20:449 av Tony Haddou (V) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Techjättarna och skatteflykt

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se