Joar Forssell (L)

Joar Forssell (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms kommun, plats 317
Titel Förbundsordförande.
Född år 1993
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post joar.forssell[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-10-23 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2020-10-23
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2020-10-23 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-10-23
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-11-15 – 2020-02-07
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Deputerad 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Deputerad 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Deputerad 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Deputerad 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-12-19 –
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Ledamot 2020-02-11 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot skatteutskottet 18- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18 och 19. Suppleant utrikesutskottet 18-, finansutskottet 18-, utbildningsutskottet 18-, miljö- och jordbruksutskottet 18- och försvarsutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Fil.dr. Lennart Carlsson och docent Emilia Forssell.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2018/19:104 Sveriges medlemskap i FN:s säkerhetsråd 2017-2018

Motion 2018/19:3090 av Kerstin Lundgren m.fl. (C, L)

Motion till riksdagen 2018/19:3090 av Kerstin Lundgren m.fl. C, L med anledning av skr. 2018/19:104 Sveriges medlemskap i FN:s säkerhetsråd 20172018 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en oberoende utvärdering av Sveriges medlemskap i säkerhetsrådet och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2018/19:UU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 bifall,

Motion 2018/19:3090 av Kerstin Lundgren m.fl. (C, L) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:3090 av Kerstin Lundgren m.fl. (C, L) (pdf, 89 kB)

Liberal politik för hbtq-personers lika rättigheter och möjligheter

Motion 2018/19:2597 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2597 av Jan Björklund m.fl. L Liberal politik för hbtq-personers lika rättigheter och möjligheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en ny nationell hbtq-strategi och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: 2018/19:AU8 2018/19:CU7 2018/19:KrU10 2018/19:KrU7 2018/19:KU27 2018/19:SfU16 2018/19:SoU11 2018/19:SoU13 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9 2018/19:UbU13 2019/20:UU15
Riksdagsbeslut (23 yrkanden): 23 avslag

Motion 2018/19:2597 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 83 kB) Motion 2018/19:2597 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 132 kB)

Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution

Motion 2018/19:2978 av Joar Forssell m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2978 av Joar Forssell m.fl. L Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Det ska vara lätt för medborgare och företag att göra


Utskottsberedning: 2018/19:SkU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2978 av Joar Forssell m.fl. (L) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:2978 av Joar Forssell m.fl. (L) (pdf, 97 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se