Johan Andersson (S)

Johan Andersson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län, plats 32
Titel Underskötare.
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865315
E-post johan.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-08
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Suppleant 2016-03-31 – 2017-12-31
    • Valberedningen

    • Ledamot 2018-09-24 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2020-10-30

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 10-14 och trafikutskottet 14-. Suppleant trafikutskottet 10-14, arbetsmarknadsutskottet 14-, EU-nämnden 16- och Nordiska rådets svenska delegation 14-16.
  • Föräldrar

    Arbetsledaren Sture Andersson och leg. sjuksköterskan Dagmar Waller-Andersson, f. Waller.
  • Utbildning

    Grundskola, Skolgårda skola i Motala, slutår 78. Gymnasieskola, 2-årig vårdlinje, Vätternskolan i Motala, slutår 80. Ett flertal fackliga utbildningar inom LO och Kommunalarbetareförbundet under åren 85-96.
  • Anställningar

    Underskötare, Lasarettet i Motala 80-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Länsstyrelsen i Östergötlands län 98. Ordförande, arbetsmarknadsrådet, Motala 01. Suppleant, socialförsäkringsnämnden 95.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, kommunstyrelsen, Motala 96-06. Ledamot, regionförbundet Östsam 98-10. Ordförande revisionsberedning, Motala kommun.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Motala Fontänhus. Ledamot Stiftelsen Medevi Brunns framtid. Ordförande, Motala Allmänna Idrottsförening.
  • Litteratur

    Korrumption, maktmissbruk och legitimitet (10, tillsammans med andra).
  • Bostadsort

    Motala

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Avskrivning av lån för lärare i lands- och glesbygdsskolor

Motion 2019/20:2615 av Johan Löfstrand m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:2615 av Johan Löfstrand m.fl. S Avskrivning av lån för lärare i lands- och glesbygdsskolor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta frågan om att möjliggöra för arbetsgivare att betala av anställdas studielån i arbetet med att förbättra


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:2615 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:2615 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Utbildningsstrukturen för arbeten inom vård och omsorg

Motion 2019/20:2309 av Eva Lindh m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:2309 av Eva Lindh m.fl. S Utbildningsstrukturen för arbeten inom vård och omsorg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att göra en översyn av hela utbildningsstrukturen för arbeten inom vård och omsorg och tillkännager detta för


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:2309 av Eva Lindh m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:2309 av Eva Lindh m.fl. (S) (pdf, 72 kB)

Ungdomsförbund i skolan

Motion 2019/20:2308 av Erica Nådin m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:2308 av Erica Nådin m.fl. S Ungdomsförbund i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga en översyn av bestämmelsen i skollagen som reglerar de politiska ungdomsförbundens och föreningar i civilsamhällets möjligheter att besöka


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:2308 av Erica Nådin m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:2308 av Erica Nådin m.fl. (S) (pdf, 74 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se