Johan Büser (S)

Johan Büser (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 190
Titel Politisk sekreterare.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post johan.buser[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Domarnämnden

    • Personlig ersättare
    • OSSE-delegationen

    • Ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-01-10 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-01-09
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2016-06-09 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Ledamot 2018-05-24 – 2018-10-02
    • Ledamot 2015-10-15 – 2018-04-30
    • Domarnämnden

    • Personlig ersättare 2019-01-01 –
    • OSSE-delegationen

    • Ordförande 2018-10-16 –
    • Ledamot 2018-10-09 – 2018-10-16

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot EU-nämnden 15-18, miljö- och jordbruksutskottet 17-18 och trafikutskottet 18-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 14-17 och försvarsutskottet 16-18. Ordförande i OSSE-delegationen 18-. Personlig ersättare i Domarnämnden 19-.
  • Föräldrar

    Verktygsmakaren Ulf Nygren och verksamhetsledaren Annika Büser.
  • Utbildning

    Juridikstudier, Handelshögskolan i Göteborg.
  • Anställningar

    Truckförare, montör, högstadielärare och gymnasielärare. Politisk sekreterare, kommunstyrelsen i Göteborg.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Naturvårdsverkets insynsråd.
  • Kommunala uppdrag

    Tidigare suppleant, styrelsen för Göteborgs hamn AB.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Socialdemokraternas centrumkrets i Göteborg. Styrelseledamot, Socialdemokraterna i Göteborg. Vice ordförande, Riksdagens unga socialdemokrater. Ledamot, styrelsen för FAH - kommunerna och miljön. Styrelseledamot, Sveriges miljökommuner.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Sjöfartsutbildningar

Motion 2021/22:3078 av Jasenko Omanovic och Johan Büser (båda S)

Motion till riksdagen 2021/22:3078 av Jasenko Omanovic och Johan Büser båda S Sjöfartsutbildningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att se över finansieringen av sjöfartsutbildningar och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: 2021/22:UbU17
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2021/22:3078 av Jasenko Omanovic och Johan Büser (båda S) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:3078 av Jasenko Omanovic och Johan Büser (båda S) (pdf, 78 kB)

Nordiskt samarbete

Motion 2021/22:3339 av Gunilla Svantorp m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3339 av Gunilla Svantorp m.fl. S Nordiskt samarbete Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att återupprätta förtroendet för våra gränsregioner t.ex. genom att driva på utvecklingen för att underlätta för arbetstagare som arbetar i ett annat


Utskottsberedning: 2021/22:UU5
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2021/22:3339 av Gunilla Svantorp m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:3339 av Gunilla Svantorp m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Internationell solidaritet – en stark röst för hbtq-plus-personers rättigheter

Motion 2021/22:3087 av Elin Lundgren m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3087 av Elin Lundgren m.fl. S Internationell solidaritet en stark röst för hbtq-plus-personers rättigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige ska vara en stark röst för och försvara hbtq-plus-rättigheter i samtliga FN-organ och


Utskottsberedning: 2021/22:AU8 2021/22:CU6 2021/22:UU1 2021/22:UU6
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2021/22:3087 av Elin Lundgren m.fl. (S) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:3087 av Elin Lundgren m.fl. (S) (pdf, 92 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.