Johan Forssell (M)

Johan Forssell (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 81
Titel Civilekonom.
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864455
E-post johan.forssell[på]riksdagen.se
Sociala medier: Facebook Twitter

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Suppleant
    • Systembolaget AB

    • Revisor

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-04-29 – 2022-09-26
    • Ledig 2013-03-04 – 2013-04-28
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2013-03-03
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2006-11-15
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ordförande 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Vice ordförande 2014-12-19 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-12-18 – 2014-12-18
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-12-18
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-02-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Suppleant 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Suppleant 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2010-10-19 – 2018-10-09
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant 2014-10-28 – 2016-10-18
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Suppleant 2019-01-31 –
    • Systembolaget AB

    • Revisor 2019-02-14 –
    • Revisorssuppleant 2013-03-20 – 2015-03-25

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06 och 10-. Ledamot försvarsutskottet 10-14 och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14. Suppleant sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10, 11, 12, 13 och 14, näringsutskottet 10-14, och finansutskottet 14-. Vice ordförande socialförsäkringsutskottet 14-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 10-14 och OSSE-delegationen 10-. Revisorssuppleant Systembolaget AB 13-15 och suppleant riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 14-16.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Carl-Johan Kjellander och sekreteraren Madeleine Forssell.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Örebro, slutår 98. Civilekonomprogrammet, Handelshögskolan i Stockholm, slutår 04.
  • Anställningar

    Stabschef, Statsrådsberedningen 06-07. Planeringschef, Moderaterna 07-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Revisorssuppleant, Systembolaget AB.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundsordförande, Moderata Ungdomsförbundet 04-06. Ledamot, förbundsstyrelsen, Moderaterna i Stockholms kommun.
  • Bostadsort

    Stockholm

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

En utrikespolitik utifrån svenska intressen

Motion 2019/20:2830 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:2830 av Ulf Kristersson m.fl. M En utrikespolitik utifrån svenska intressen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sveriges utrikespolitik ska utgå från svenska intressen och värden och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: JuU UU

Motion 2019/20:2830 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 105 kB) Motion 2019/20:2830 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 207 kB)

Trygg och tillgänglig hälso- och sjukvård

Motion 2019/20:2829 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:2829 av Ulf Kristersson m.fl. M Trygg och tillgänglig hälso- och sjukvård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska ge i uppdrag att brett och samlat utreda vården i syfte att ta fram en ny modell för svensk hälso- och sjukvård


Utskottsberedning: SoU UbU 2019/20:SoU1

Motion 2019/20:2829 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 95 kB) Motion 2019/20:2829 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 175 kB)

Social rörlighet och bättre möjligheter för socialt utsatta barn och unga

Motion 2019/20:2828 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:2828 av Ulf Kristersson m.fl. M Social rörlighet och bättre möjligheter för socialt utsatta barn och unga Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ökade befogenheter för lärare och rektorer vad gäller beslut om särskilda undervisningsgrupper och


Utskottsberedning: AU JuU SoU UbU 2019/20:SoU1

Motion 2019/20:2828 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 93 kB) Motion 2019/20:2828 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 167 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se