Omfattande planerat tekniskt arbete

Under tisdagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Under arbetet genomförs olika testsändningar från kammaren. Det kommer även att publiceras sändningar i webb-tv-arkivet. Delar av det som visas i webbplatsens kalender för måndag 23 maj är testinformation. Arbetet är ett led i att modernisera tekniken för webb-tv på riksdagen.se. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.

Johan Johansson (M)

Johan Johansson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Norrbottens län
Titel Ekonomie doktor
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2011-03-07 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2011-03-07 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2011-03-08 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.