Johan Johansson (M)

Johan Johansson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Norrbottens län
Titel Ekonomie doktor
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2011-03-07 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2011-03-07 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2011-03-08 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2013/14:NU20 11 juni 2014 Bättre information och tydligare ansvar vid mineralprospektering
Debatt om förslag 2013/14:NU19 8 maj 2014 Tröskeleffekter och förnybar energi
Interpellationsdebatt 2013/14:401 av Lundh Sammeli, Fredrik (S) 15 april 2014 Strategiskt branschprogram för digital era
Interpellationsdebatt 2013/14:380 av Adolfsson Elgestam, Carina (S) 15 april 2014 Rymdturism

Ägarstyrning i Nordea

Interpellation 2011/12:89 av Persson, Peter (S)

den 3 november Interpellation 2011/12:89 Ägarstyrning i Nordea av Peter Persson S till statsrådet Peter Norman M Statsrådet har i svaret på en skriftlig fråga från undertecknad skrivit följande: När det gäller ägarstyrningen i Nordea anser jag att staten generellt sett inte ska äga banker. Det är svårt att kombinera

Inlämnad: 2011-11-03 Besvarare: Peter Norman (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Ägarstyrning i Nordea

Den ekonomiska politiken och arbetslösheten

Interpellation 2011/12:61 av Persson, Peter (S)

den 25 oktober Interpellation 2011/12:61 Den ekonomiska politiken och arbetslösheten av Peter Persson S till finansminister Anders Borg M Arbete, eller snarare arbetskraften, är en nations viktigaste ekonomiska tillgång. Humankapitalet kan ständigt utvecklas och förädlas, inte minst genom utbildning och vidareutbildning.

Inlämnad: 2011-10-25 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Den ekonomiska politiken och arbetslösheten

Utbyggnad av Malmbanan

Interpellation 2011/12:54 av Holma, Siv (V)

den 21 oktober Interpellation 2011/12:54 Utbyggnad av Malmbanan av Siv Holma V till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M Generaldirektoratet för rörlighet och transport vid EU-kommissionen presenterade den 19 oktober 2011 förslaget till det framtida transeuropeiska transportnätet TEN-T där bland annat Malmbanan

Inlämnad: 2011-10-21 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Utbyggnad av Malmbanan

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se