Johan Johansson (M)

Johan Johansson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Norrbottens län
Titel Ekonomie doktor
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2011-03-07 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2011-03-07 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2011-03-08 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Järnvägsinvesteringar i Norrland

Interpellation 2011/12:53 av Sjöstedt, Jonas (V)

den 20 oktober Interpellation 2011/12:53 Järnvägsinvesteringar i Norrland av Jonas Sjöstedt V till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M Onsdagen den 19 oktober presenterade Generaldirektoratet för rörlighet och transport vid EU-kommissionen förslaget till det framtida transeuropeiska transportnätet TEN-TDär finns

Inlämnad: 2011-10-20 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Järnvägsinvesteringar i Norrland

Norrbotniabanan

Interpellation 2011/12:51 av Baylan, Ibrahim (S)

den 19 oktober Interpellation 2011/12:51 Norrbotniabanan av Ibrahim Baylan S till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M Den 19 oktober presenterade EU-kommissionen förslaget till nytt transeuropeiskt transportnätverk, TEN-T. Det handlar om sammanlagt 50 miljarder som ska satsas på infrastruktur åren 20142020. Kommissionen

Inlämnad: 2011-10-19 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Norrbotniabanan

Regeringens arbetslinje

Interpellation 2011/12:50 av Green, Monica (S)

den 18 oktober Interpellation 2011/12:50 Regeringens arbetslinje av Monica Green S till finansminister Anders Borg M Över 8 procent är öppet arbetslösa eller inskrivna i program med aktivitetsstöd. Trots att det är några tiondelar lägre än förra året är det inget annat än massarbetslöshet. Den höga arbetslösheten

Inlämnad: 2011-10-18 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Regeringens arbetslinje

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se