Johan Johansson (M)

Johan Johansson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Norrbottens län
Titel Ekonomie doktor
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2011-03-07 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2011-03-07 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2011-03-08 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Apotekets marknadsandelar

Interpellation 2012/13:372 av Nylund Watz, Ingela (S)

den 10 april Interpellation 2012/13:372 Apotekets marknadsandelar av Ingela Nylund Watz S till socialminister Göran Hägglund KD Den 1 juli 2010 avreglerades den svenska apoteksmarknaden. Vid avregleringen bestämdes att det fortsatt statliga bolaget Apoteket AB inte ska ha en marknadsandel som översteg den man hade

Inlämnad: 2013-04-10 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Apotekets marknadsandelar

Permanent bemanning med inhyrd personal

Interpellation 2012/13:334 av Esbati, Ali (V)

den 15 mars Interpellation 2012/13:334 Permanent bemanning med inhyrd personal av Ali Esbati V till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström M Frågan om bemanningsföretag och deras påverkan på villkoren på arbetsmarknaden har varit uppe till återkommande diskussion, även i riksdagen. I den allmänna debatten är det

Inlämnad: 2013-03-15 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Permanent bemanning med inhyrd personal

Företag i glesbygdskommuner

Interpellation 2012/13:305 av Åström, Karin (S)

den 1 mars Interpellation 2012/13:305 Företag i glesbygdskommuner av Karin Åström S till näringsminister Annie Lööf C Arvidsjaur och Arjeplog är två av Sveriges mindre kommuner sett ur befolkningsmängd, men ytmässigt två av de största i Sverige. I denna interpellation kan de även representera andra glesbygdskommuner

Inlämnad: 2013-03-01 Besvarare: Annie Lööf (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Företag i glesbygdskommuner

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se