Johan Johansson (M)

Johan Johansson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Norrbottens län
Titel Ekonomie doktor
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2011-03-07 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2011-03-07 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2011-03-08 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2013/14:NU20 11 juni 2014 Bättre information och tydligare ansvar vid mineralprospektering
Debatt om förslag 2013/14:NU19 8 maj 2014 Tröskeleffekter och förnybar energi
Interpellationsdebatt 2013/14:401 av Lundh Sammeli, Fredrik (S) 15 april 2014 Strategiskt branschprogram för digital era
Interpellationsdebatt 2013/14:380 av Adolfsson Elgestam, Carina (S) 15 april 2014 Rymdturism

Nya vårdnadsregler

Motion 2013/14:C452 av Fredrik Schulte m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2013/14:C452 av Fredrik Schulte m.fl. M Nya vårdnadsregler M1770 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att överväga en översyn av reglerna om vårdnad. Motivering Svenska vårdnadsregler innehåller en rad allvarliga strukturella


Utskottsberedning: 2013/14:CU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:C452 av Fredrik Schulte m.fl. (M) (doc, 67 kB)

Privatekonomi i gymnasieskolan

Motion 2013/14:Ub511 av Johan Johansson (M)

Motion till riksdagen 2013/14:Ub511 av Johan Johansson M Privatekonomi i gymnasieskolan M1316 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om undervisning i privatekonomi i gymnasieskolan. Motivering Under de senaste åren har tillgången på information kring


Utskottsberedning: 2013/14:UbU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ub511 av Johan Johansson (M) (doc, 55 kB)

Valfrihet i hela Sverige

Motion 2013/14:So578 av Johan Johansson och Ann-Britt Åsebol (M)

Motion till riksdagen 2013/14:So578 av Johan Johansson och Ann-Britt Åsebol M Valfrihet i hela Sverige M1315 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheten att göra lagen om valfrihet obligatorisk för landets alla kommuner. Motivering


Utskottsberedning: 2013/14:SoU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:So578 av Johan Johansson och Ann-Britt Åsebol (M) (doc, 54 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se