Johan Johansson (M)

Johan Johansson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Norrbottens län
Titel Ekonomie doktor
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2011-03-07 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2011-03-07 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2011-03-08 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Privatekonomi i skolan

Motion 2011/12:Ub448 av Johan Johansson (M)

Motion till riksdagen 2011/12:Ub448 av Johan Johansson M Privatekonomi i skolan M500 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om möjligheten att ytterligare integrera undervisning i privatekonomi i den svenska skolans befintliga läroplan. Motivering


Utskottsberedning: 2011/12:UbU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Ub448 av Johan Johansson (M) (doc, 47 kB) Motion 2011/12:Ub448 av Johan Johansson (M) (pdf, 118 kB)

Valfrihet i hela landet

Motion 2011/12:So560 av Johan Johansson och Ann-Britt Åsebol (M)

Motion till riksdagen 2011/12:So560 av Johan Johansson och Ann-Britt Åsebol M Valfrihet i hela landet M603 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att göra lagen om valfrihet obligatorisk för landets samtliga kommuner. Motivering Sedan lagen om


Utskottsberedning: 2011/12:SoU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:So560 av Johan Johansson och Ann-Britt Åsebol (M) (doc, 46 kB) Motion 2011/12:So560 av Johan Johansson och Ann-Britt Åsebol (M) (pdf, 117 kB)

Juktans pumpkraftverk

Motion 2011/12:N368 av Johan Johansson och Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Motion till riksdagen 2011/12:N368 av Johan Johansson och Elisabeth Björnsdotter Rahm M Juktans pumpkraftverk M832 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att undersöka om Juktans pumpkraftverk kan återuppstå. Motivering När vindkraft och andra


Utskottsberedning: 2011/12:NU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:N368 av Johan Johansson och Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (doc, 48 kB) Motion 2011/12:N368 av Johan Johansson och Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 134 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.