Johan Johansson (M)

Johan Johansson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Norrbottens län
Titel Ekonomie doktor
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2011-03-07 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2011-03-07 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2011-03-08 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2013/14:NU20 11 juni 2014 Bättre information och tydligare ansvar vid mineralprospektering
Debatt om förslag 2013/14:NU19 8 maj 2014 Tröskeleffekter och förnybar energi
Interpellationsdebatt 2013/14:401 av Lundh Sammeli, Fredrik (S) 15 april 2014 Strategiskt branschprogram för digital era
Interpellationsdebatt 2013/14:380 av Adolfsson Elgestam, Carina (S) 15 april 2014 Rymdturism

Nya vårdnadsregler

Motion 2012/13:C351 av Fredrik Schulte m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2012/13:C351 av Fredrik Schulte m.fl. M Nya vårdnadsregler M1787 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att gemensam vårdnad automatiskt ska gälla efter det att ett faderskap har fastställts och att barn till ogifta föräldrar


Utskottsberedning: 2012/13:CU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2012/13:C351 av Fredrik Schulte m.fl. (M) (doc, 69 kB)

Valfrihet i vården

Motion 2012/13:So440 av Ann-Britt Åsebol och Johan Johansson (M)

Motion till riksdagen 2012/13:So440 av Ann-Britt Åsebol och Johan Johansson M Valfrihet i vården M1675 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om valfrihet i vården. Motivering Obligatoriskt vårdval infördes i Sverige den 1 januari 2010. Tanken med


Utskottsberedning: 2012/13:SoU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:So440 av Ann-Britt Åsebol och Johan Johansson (M) (doc, 55 kB)

Gruvbolags ansvar vid stadsomvandlingar

Motion 2012/13:N301 av Johan Johansson (M)

Motion till riksdagen 2012/13:N301 av Johan Johansson M Gruvbolags ansvar vid stadsomvandlingar M1721 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av att se över vilket ansvar gruvbolag ska ta när deras verksamhet orsakar stora stadsomvandlingar.


Utskottsberedning: 2012/13:NU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:N301 av Johan Johansson (M) (doc, 55 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se