Johan Johansson (M)

Johan Johansson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Norrbottens län
Titel Ekonomie doktor
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2011-03-07 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2011-03-07 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2011-03-08 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2011/12:NU10 22 mars 2012 Näringspolitiska frågor
Frågestund 15 mars 2012 Frågestund
Debatt om förslag 2011/12:NU14 1 mars 2012 Mineralpolitiska frågor
Interpellationsdebatt 2011/12:89 av Persson, Peter (S) 22 november 2011 Ägarstyrning i Nordea

Europeisk samverkan kring försvars- och säkerhetsfrågor

Interpellation 2012/13:383 av Sörenson, Anna-Lena (S)

den 17 april Interpellation 2012/13:383 Europeisk samverkan kring försvars- och säkerhetsfrågor av Anna-Lena Sörenson S till försvarsminister Karin Enström M Europeiska rådet kommer i december 2013 att behandla frågor om försvar och säkerhet. Litauen, som står på tur att bli EU:s ordförande, har också annonserat

Inlämnad: 2013-04-17 Besvarare: Karin Enström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Europeisk samverkan kring försvars- och säkerhetsfrågor

Apotekets marknadsandelar

Interpellation 2012/13:378 av Nylund Watz, Ingela (S)

den 15 april Interpellation 2012/13:378 Apotekets marknadsandelar av Ingela Nylund Watz S till statsrådet Peter Norman M Den 1 juli 2010 avreglerades den svenska apoteksmarknaden. Vid avregleringen bestämdes att det fortsatt statliga bolaget Apoteket AB inte ska ha en marknadsandel som översteg den man hade vid

Inlämnad: 2013-04-15 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Apotekets marknadsandelar

Den höga arbetslösheten i Vilhelmina

Interpellation 2012/13:374 av From, Isak (S)

den 12 april Interpellation 2012/13:374 Den höga arbetslösheten i Vilhelmina av Isak From S till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström M Arbetslösheten i Västerbotten är högst i Vilhelmina. Under februari fanns Västerbottens högsta arbetslöshet i Vilhelmina, med drygt 13 procent öppet arbetslösa. Nu säger företaget

Inlämnad: 2013-04-12 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Den höga arbetslösheten i Vilhelmina

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se