Johan Johansson (M)

Johan Johansson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Norrbottens län
Titel Ekonomie doktor
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2011-03-07 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2011-03-07 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2011-03-08 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Byggnadsminnesförklara radiobunkern

Motion 2013/14:Kr303 av Johan Johansson (M)

Motion till riksdagen 2013/14:Kr303 av Johan Johansson M Byggnadsminnesförklara radiobunkern M1310 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över förutsättningarna för att byggnadsminnesförklara radiobunkern. Motivering Svensk radiohistoria


Utskottsberedning: 2013/14:KrU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Kr303 av Johan Johansson (M) (doc, 53 kB)

Veterandagen som flaggdag

Motion 2013/14:K345 av Johan Johansson (M)

Motion till riksdagen 2013/14:K345 av Johan Johansson M Veterandagen som flaggdag M1341 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av att se över möjligheten att göra veterandagen till allmän flaggdag. Motivering Sverige har idag 16 allmänna


Utskottsberedning: 2013/14:KU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:K345 av Johan Johansson (M) (doc, 55 kB)

Polisiära insatser på landsbygden

Motion 2013/14:Ju350 av Ulf Berg m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2013/14:Ju350 av Ulf Berg m.fl. M Polisiära insatser på landsbygden M1401 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att den polisiära närvaron och andra relevanta samhällsinstitutioners närvaro kopplad till landsbygden är viktig.


Utskottsberedning: 2013/14:JuU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ju350 av Ulf Berg m.fl. (M) (doc, 56 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se