Johan Pehrson (L)

Johan Pehrson (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Örebro län, plats 163
Titel Jur.kand.
Född år 1968
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post johan.pehrson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Liberalerna

    • Gruppledare
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2015-04-19
    • Folkpartiet liberalerna

    • Gruppledare 2006-10-11 – 2014-10-04
    • Liberalerna

    • Gruppledare 2019-06-28 –
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2019-09-05 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-02-15 – 2019-09-05
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-15
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-03-05
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2008-10-22 – 2010-10-04
    • Ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2001-09-25 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-09-25
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-09-27
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-10-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-09-05 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-02-15 – 2019-09-05
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2008-11-13 – 2010-02-05
    • Ledamot 2007-10-04 – 2008-10-21
    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-10-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-09-05
    • Suppleant 2014-11-05 – 2015-03-05
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2003-10-03 – 2004-04-01
    • Suppleant 1999-10-01 – 2000-02-15
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2000-02-15 – 2002-09-30
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-11-15
    • Suppleant 2014-10-07 – 2014-11-19
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 1999-10-01
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-11-15 –
    • Suppleant 2014-11-05 – 2015-03-10
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2006-10-10 – 2014-10-07
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2019-08-29 –
    • Ledamot 2006-10-10 – 2014-10-07
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2019-09-05 –
    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-10-14
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2006-11-01 – 2014-10-31
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2003-01-01 – 2005-03-17
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2006-10-17 – 2008-11-11
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant 2019-04-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 98-15. Ledamot skatteutskottet 98-01, justitieutskottet 01-02, 08-15 och 19- och ordförande 02-06. Ledamot socialutskottet 06-07 och finansutskottet 07-08 och 19. Suppleant justitieutskottet 98-01, lagutskottet 98-99, konstitutionsutskottet 99-00, 03-04 och 10-15, socialförsäkringsutskottet 00-02, sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet 03, finansutskottet 06-10, 10-14 och 19-, civilutskottet 14 och EU-nämnden 14-15 och 18-. Ledamot riksdagsstyrelsen 06-14, Utrikesnämnden 06-14 och krigsdelegationen 06-14 och 19-. Personlig suppleant i styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 06-14. Suppleant Europarådets svenska delegation 03-05, riksbanksfullmäktige 06-08 och Utrikesnämnden 19-. Gruppledare 06-14.
  • Föräldrar

    Tjänstemannen Bengt Pehrson och silversmeden Margareta Berndtsson.
  • Utbildning

    Ekonomisk gymnasieskola, Risbergska skolan, Örebro 85-87. Juristlinjen, Uppsala universitet 90-96. Diploma in Legal Studies, King`s College, London 94-95. Ekonomisk historia, Uppsala universitet 93-96.
  • Anställningar

    Banktjänsteman, Götabanken 89-90. Politiskt sakkunnig, Finansdepartementet 92-93 och Socialdepartementet 93-94. Jurist, Gota Bank Fonder AB 93-94. Ledarskribent, Nerikes Allehanda 94. Politisk sekreterare, Folkpartiet liberalerna 96-97. Tingsnotarie, Örebro tingsrätt 97-98. Partisekreterare, Folkpartiet 01-02.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Kommittén om barnmisshandel och därmed sammanhängande frågor 98- och Kommittén mot barnmisshandel 99-01. Ledamot, Jämställdhetsrådet 99-02 och Anhörigkommittén 00-02. Ledamot, Parlamentariska socialförsäkringsutredningen 10-14 och Polisorganisationskommittén 10-15. Polisens nationella insynsråd 14-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Örebro 98, 02 och 06. Ersättare, miljönämnden 89-91 och service- och arbetsmarknadsnämnden 98.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Örebro läns distrikt av FPU, ordförande 88-90. Styrelseledamot, LUF 91-95 och 2:e vice ordförande 91-93. Styrelseledamot, Örebro kommunförening av Folkpartiet (FP) 97-01 och Örebro läns länsförbund av FP 98-16. Partisekreterare, Folkpartiet 01-02. Styrelseledamot, Folkpartiets partistyrelse 01-15 och Folkpartiets partiledning 01-15. Styrelseledamot, Karlslunds IF 98-00.
  • Litteratur

    Nytt ljus över miljöfrågan (97, tillsammans med andra).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

med anledning av prop. 2020/21:16 Elcertifikat – stoppregel och kontrollstation 2019

Motion 2020/21:3721 av Arman Teimouri m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2020/21:3721 av Arman Teimouri m.fl. L med anledning av prop. 2020/21:16 Elcertifikat stoppregel och kontrollstation 2019 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till ny lydelse av 4 kap. 5 b lagen 2011:1200 om elcertifikat och bifaller i denna del motionärernas lagförslag


Utskottsberedning: 2020/21:NU6

Motion 2020/21:3721 av Arman Teimouri m.fl. (L) (docx, 80 kB) Motion 2020/21:3721 av Arman Teimouri m.fl. (L) (pdf, 106 kB)

En långsiktigt hållbar migrationspolitik

Motion 2020/21:3711 av Fredrik Malm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2020/21:3711 av Fredrik Malm m.fl. L En långsiktigt hållbar migrationspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar i fråga om utlänningslagen 2005:716 dels att 1 kap. 1 a och 12 4 kap. 2 a 5 kap. 1 a, 8, 9 och 25 och 5 a kap. 3 ska upphöra att gälla, dels att 2 kap. 1 a 4 kap. 2 c, 3 a,


Utskottsberedning: SfU

Motion 2020/21:3711 av Fredrik Malm m.fl. (L) (docx, 5425 kB) Motion 2020/21:3711 av Fredrik Malm m.fl. (L) (pdf, 3147 kB)

Grundskola med kunskapsfokus

Motion 2020/21:3280 av Roger Haddad m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2020/21:3280 av Roger Haddad m.fl. L Grundskola med kunskapsfokus Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en grundskola med kunskap som huvuduppdrag och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skolan


Utskottsberedning: UbU

Motion 2020/21:3280 av Roger Haddad m.fl. (L) (docx, 74 kB) Motion 2020/21:3280 av Roger Haddad m.fl. (L) (pdf, 97 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se