Johanna Haraldsson (S)

Johanna Haraldsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jönköpings län, plats 288
Titel Industriarbetare.
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post johanna.haraldsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialdemokraterna

    • Kvittningsman
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Socialdemokraterna

    • Kvittningsman 2019-02-27 –
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Valberedningen

    • Suppleant 2018-09-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14- och arbetsmarknadsutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Byggnadssnickaren/lastbilschauffören Dag Haraldsson och administratören Mona Neij Haraldsson.
  • Utbildning

    Njudungsgymnasiet, Vetlanda, examen 99. Linnéuniversitetet, enstaka kurser 99-00.
  • Anställningar

    Maskinoperatör, Swedish Match Industries AB, Vetlanda 00-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot i SCB:s insynsråd 14-16.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Vetlanda 10-14. Ersättare, kommunfullmäktige, Vetlanda 02-10. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden, Vetlanda 05-10 och ordförande 11-14. Ersättare, socialnämnden, Vetlanda 99-01. Ersättare, barn- och utbildningsnämnden, Vetlanda 03-05. Ersättare, gymnasienämnden, Höglandets kommunalförbund 11-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, styrelsen SSU i Jönköpings län 97-00 Ledamot, IF-Metallklubben vid Swedish Match Industries, Vetlanda 04-08. Ledamot, styrelsen för IF-Metall, Höglandet 05-06. Ordförande, IF-Metallklubben vid Swedish Match Industries, Vetlanda 08-11. Ordförande, Vetlanda Socialdemokratiska förening 12-13. Ledamot, Vetlanda Arbetarekommuns styrelse 12-. Ledamot, distriktsstyrelsen Socialdemokraterna i Jönköpings län 13-14 och 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

En skola för alla är en skola med hbtq-plus-kompetens

Motion 2019/20:3288 av Teres Lindberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3288 av Teres Lindberg m.fl. S En skola för alla är en skola med hbtq-plus-kompetens Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att öka hbtq-plus-kompetensen i skolan och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:3288 av Teres Lindberg m.fl. (S) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3288 av Teres Lindberg m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

Lex Sarah inom skolan

Motion 2019/20:3272 av Teres Lindberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3272 av Teres Lindberg m.fl. S Lex Sarah inom skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om överväganden kring lex Sarah inom skolan för att komma till rätta med missförhållanden som kränkande behandling, trakasserier och diskriminering och


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:3272 av Teres Lindberg m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3272 av Teres Lindberg m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

Internationell solidaritet - hbtq plus i hela världen

Motion 2019/20:3302 av Teres Lindberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3302 av Teres Lindberg m.fl. S Internationell solidaritet hbtq plus i hela världen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige ska vara en stark röst för och försvara hbtq-plus-rättigheter i samtliga FN-organ och andra mellanstatliga


Utskottsberedning: AU CU KU SfU UU 2019/20:UU2

Motion 2019/20:3302 av Teres Lindberg m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:3302 av Teres Lindberg m.fl. (S) (pdf, 94 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se