Johanna Rantsi (M)

Johanna Rantsi (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns västra
Född år 1990

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-04-11

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2019-02-18 – 2019-04-11
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Extra suppleant 2019-02-26 – 2019-04-11

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 11 april 2019 Frågestund
Interpellationsdebatt 2018/19:158 av Johanna Rantsi (M) 5 april 2019 Hotfulla situationer i skolan
Interpellationsdebatt 2018/19:157 av Johanna Rantsi (M) 5 april 2019 Fler lärare
Frågestund 4 april 2019 Frågestund

Krav i gymnasieskolan

Skriftlig fråga 2018/19:528 av Johanna Rantsi (M)

Fråga 2018/19:528 Krav i gymnasieskolan av Johanna Rantsi M till Utbildningsminister Anna Ekström S Att ställa krav är att bry sig. Ett kravlöst skolsystem fungerar inte. Om en elev antas till ett gymnasieprogram ska vi ha förväntningar på eleven. Elevers rätt att välja att läsa på gymnasiet och vad de vill läsa på gymnasiet

Inlämnad: 2019-04-11 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:528 av Johanna Rantsi (M) (pdf, 86 kB)

Aktivitetsansvaret

Skriftlig fråga 2018/19:527 av Johanna Rantsi (M)

Fråga 2018/19:527 Aktivitetsansvaret av Johanna Rantsi M till Utbildningsminister Anna Ekström S Att individen uppnår en gymnasieexamen är en av de viktigaste faktorerna för etablering på arbetsmarknaden. Att inte fullfölja gymnasiet innebär en ökad risk för arbetslöshet det leder till ökad psykisk och fysisk ohälsa och

Inlämnad: 2019-04-11 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:527 av Johanna Rantsi (M) (pdf, 84 kB)

Hotfulla situationer i skolan

Interpellation 2018/19:158 av Johanna Rantsi (M)

Interpellation 2018/19:158 Hotfulla situationer i skolan av Johanna Rantsi M till Utbildningsminister Anna Ekström S I medierna rapporteras kontinuerligt om ökat hot och våld i skolan samtidigt som brist på studiero är ett ihållande problem. Lärare tvingas lägga mer tid på att upprätthålla ordning i klassrummen, och följden

Inlämnad: 2019-03-27 Svarsdatum: 2019-04-05 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:158 av Johanna Rantsi (M) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Hotfulla situationer i skolan

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se