John Weinerhall (M)

John Weinerhall (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län, plats 217
Titel Fil.stud.
Född år 1995
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864988
E-post john.weinerhall[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:KrU15 24 april 2019 Civila samhället inklusive trossamfund
Interpellationsdebatt 2018/19:83 av John Weinerhall (M) 8 mars 2019 Fri entré på statliga museer
Interpellationsdebatt 2018/19:88 av Viktor Wärnick (M) 8 mars 2019 Skarven
Frågestund 28 februari 2019 Frågestund

Garantier för export av naturgas

Skriftlig fråga 2019/20:109 av John Weinerhall (M)

Fråga 2019/20:109 Garantier för export av naturgas av John Weinerhall M till Statsrådet Anna Hallberg S Många länder runt om i världen har ett stort beroende av kol för såväl uppvärmning som elproduktion, men samtidigt skulle utsläppen av koldioxid behöva minska. Sverige har en i princip koldioxidfri elproduktion. Detta

Inlämnad: 2019-10-07 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:109 av John Weinerhall (M) (pdf, 87 kB)

En skola som präglas av kvalitet och konkurrens

Motion 2019/20:3097 av John Weinerhall (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3097 av John Weinerhall M En skola som präglas av kvalitet och konkurrens Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa ett skolsystem med verklig konkurrens som bidrar till högre kvalitet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:3097 av John Weinerhall (M) (docx, 73 kB) Motion 2019/20:3097 av John Weinerhall (M) (pdf, 82 kB)

Ett fritt och självständigt Tibet

Motion 2019/20:2622 av John Weinerhall (M)

Motion till riksdagen 2019/20:2622 av John Weinerhall M Ett fritt och självständigt Tibet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ta upp Tibetfrågan med företrädare för den kinesiska regeringen i bilaterala sammanhang för att sätta press på landet att respektera


Utskottsberedning: 2019/20:UU4

Motion 2019/20:2622 av John Weinerhall (M) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:2622 av John Weinerhall (M) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se