Störningar på webbplatsen

Under måndagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Det kan innebära vissa störningar. Vid frågor kontakta riksdagsinformation

John Widegren (M)

John Widegren (M)

Tjänstgörande talmansersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län, plats 31
Titel Bonde/Lantmästare.
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post john.widegren[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Talmansersättare för Andreas Norlén
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Talmansersättare 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Ersättare 2017-09-11 – 2017-12-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Extra suppleant 2017-09-11 – 2017-12-31
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-02-27 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Klimatpolitik för hoppfulla

Motion 2019/20:2659 av Louise Meijer m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:2659 av Louise Meijer m.fl. M Klimatpolitik för hoppfulla Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ta fram beräkningskonventioner för klimatnytta och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: CU MJU NU SkU TU UbU 2019/20:FiU34 2019/20:MJU1 2019/20:TU8 2019/20:UU2

Motion 2019/20:2659 av Louise Meijer m.fl. (M) (docx, 99 kB) Motion 2019/20:2659 av Louise Meijer m.fl. (M) (pdf, 171 kB)

Modernisera för A- och epatraktorer

Motion 2019/20:2492 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:2492 av Cecilia Widegren m.fl. M Modernisera för A- och epatraktorer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga en justering av hastigheten för epatraktorer så att hastigheten likställs med regler som gäller för EU-mopeder och tillkännager


Utskottsberedning: TU

Motion 2019/20:2492 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:2492 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 88 kB)

Utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel

Motion 2019/20:3331 av Louise Meijer m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3331 av Louise Meijer m.fl. M Utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2020 inom utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: 2019/20:MJU2

Motion 2019/20:3331 av Louise Meijer m.fl. (M) (docx, 77 kB) Motion 2019/20:3331 av Louise Meijer m.fl. (M) (pdf, 97 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se