Johnny Gylling (KD)

Johnny Gylling (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Blekinge län
Titel konsultchef
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Elektroniska körkort

Skriftlig fråga 2005/06:2044 av Gylling, Johnny (kd)

den 21 augusti Fråga 2005/06:2044 av Johnny Gylling kd till statsrådet Ulrica Messing s Elektroniska körkort Ett tänkbart verktyg mot rattfylleri, bilstöld och olovlig körning är det elektroniska körkortet. En svensk uppfinnare har jobbat med idén sedan 1993 och delvis fått stöd av bilindustrin samt Vägverket för

Inlämnad: 2006-08-21 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Marinens musikkår i Karlskrona

Skriftlig fråga 2005/06:1754 av Gylling, Johnny (kd)

den 2 juni Fråga 2005/06:1754 av Johnny Gylling kd till försvarsminister Leni Björklund s Marinens musikkår i Karlskrona Försvaret har varit en traditionsbevarare, musikutvecklare och publikdragare av svensk blåsmusik sedan flera hundra år tillbaka. Enligt uppgifter i medierna föreslår försvaret att Marinens musikkår

Inlämnad: 2006-06-02 Besvarare: Leni Björklund (S)

Nya hastighetsgränser

Interpellation 2005/06:420 av Gylling, Johnny (kd)

den 18 maj Interpellation 2005/06:420 av Johnny Gylling kd till statsrådet Ulrica Messing s Nya hastighetsgränser Vägverket har arbetat fram ett förslag om nya hastighetsgränser som kan bättre anpassas till nollvisionen. I förslaget ingår fler intervaller som exempelvis 40, 60, 80, 100 samt 120 kilometer per timme

Inlämnad: 2006-05-18 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Nya hastighetsgränser

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se