Johnny Gylling (KD)

Johnny Gylling (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Blekinge län
Titel konsultchef
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

utfiskning i Östersjön

Skriftlig fråga 2001/02:687 av Gylling, Johnny (kd)

den 7 februari Fråga 2001/02:687 av Johnny Gylling kd till jordbruksminister Margareta Winberg om utfiskning i Östersjön Många av de viktigaste fiskbestånden är fullt utnyttjade eller överexploaterade. Vissa fisksorter, däribland torsken, har minskat med upp till 80 sedan 1970-talet. Miljöförstöring, som giftutsläpp

Inlämnad: 2002-02-07 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

hot mot pälsnäring

Skriftlig fråga 2001/02:670 av Gylling, Johnny (kd)

den 5 februari Fråga 2001/02:670 av Johnny Gylling kd till justitieminister Thomas Bodström om hot mot pälsnäring I Blekinge pågår sedan en tid demonstrationer av olika slag mot pälsdjursnäringen. En pälsdjursfarmare i Sölvesborg upplever, enligt medierna, att hennes privatliv är hotat. Grupper av demonstranter samlas

Inlämnad: 2002-02-05 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

pälsdjursuppfödning

Skriftlig fråga 2001/02:280 av Gylling, Johnny (kd)

den 23 november Fråga 2001/02:280 av Johnny Gylling kd till jordbruksminister Margareta Winberg om pälsdjursuppfödning Socialdemokraternas kongress beslutade nyligen om ett förbud mot pälsdjursuppfödning. Enligt min mening var detta inte ett särskilt genomtänkt beslut. Eftersom ett regeringsparti tar ett sådant drastiskt

Inlämnad: 2001-11-23 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.