Johnny Gylling (KD)

Johnny Gylling (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Blekinge län
Titel konsultchef
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

etanolinblandning

Skriftlig fråga 1998/99:824 av Gylling, Johnny (kd)

Fråga 1998/99:824 av Johnny Gylling kd till miljöministern om etanolinblandning den 3 augusti Att anpassa transportsystemet så att möjligheten till en större energiförsörjning baserad på förnybar energi blir möjlig, är en del av regeringens mål för att nå ett hållbart samhälle. En väg till detta mål är den s.k. låginblandningen

Inlämnad: 1999-08-03 Besvarare: miljöminister Kjell Larsson (S)

Blekinge kustbana

Skriftlig fråga 1998/99:563 av Gylling, Johnny (kd)

Fråga 1998/99:563 av Johnny Gylling kd till näringsministern om Blekinge kustbana den 22 april Om drygt ett år öppnas Öresundsbron. Sedan länge har man i södra Sverige planerat och arbetat för ett nytt, regionalt persontågsystem som även kan trafikera Öresundsbron. En av Sveriges mest omtalade järnvägar, Blekinge kustbana,

Inlämnad: 1999-04-22 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

vårdbidrag för barn med diabetes

Skriftlig fråga 1998/99:447 av Gylling, Johnny (kd)

Fråga 1998/99:447 av Johnny Gylling kd till statsrådet Maj-Inger Klingvall om vårdbidrag för barn med diabetes den 12 mars Riksdagens revisorer har påpekat brister i socialförsäkringens administration, såsom elementära fel i handläggningen och långa handläggningstider. Revisorerna föreslår att riksdagen ställer sig

Inlämnad: 1999-03-12 Besvarare: statsrådet Maj-Inger Klingvall (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se