Johnny Gylling (KD)

Johnny Gylling (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Blekinge län
Titel konsultchef
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

kustsjöfarten

Skriftlig fråga 1999/2000:1238 av Gylling, Johnny (kd)

den 24 juli Fråga 1999/2000:1238 av Johnny Gylling kd till näringsminister Björn Rosengren om kustsjöfarten EU:s transportministrar lär ha uttalat att kustsjöfarten inom unionen borde främjas, främst av miljöskäl. Enligt den information jag har, ser det på många sätt svårare ut i dag än för några år sedan för svenska

Inlämnad: 2000-07-24 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

halonförbudet

Skriftlig fråga 1999/2000:929 av Gylling, Johnny (kd)

den 12 maj Fråga 1999/2000:929 av Johnny Gylling kd till näringsminister Björn Rosengren om halonförbudet Med anledning av min fråga 1999/2000:720 om svenska särkrav om halon svarade ministern att han snarast avsåg ta initiativ till att frågan diskuteras inom Regeringskansliet. Sedan jag ställde frågan har enligt uppgift

Inlämnad: 2000-05-12 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

svenska särkrav om halon

Skriftlig fråga 1999/2000:720 av Gylling, Johnny (kd)

den 21 mars Fråga 1999/2000:720 av Johnny Gylling kd till näringsminister Björn Rosengren om svenska särkrav om halon Enligt Svensk Sjöfartstidning nr 1112/2000 kommer svenska rederier att belastas med en engångskostnad på 4,8 miljoner kronor per fartyg samtidigt som fartygen minskar i värde. Detta är konsekvenserna

Inlämnad: 2000-03-21 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se