Johnny Gylling (KD)

Johnny Gylling (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Blekinge län
Titel konsultchef
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

säkerheten för motorcyklister

Skriftlig fråga 2001/02:1526 av Gylling, Johnny (kd)

den 16 augusti Fråga 2001/02:1526 av Johnny Gylling kd till näringsminister Björn Rosengren om säkerheten för motorcyklister I trafikutskottets betänkande 2001/02:TU10 tas frågan om motorcyklisternas trafikmiljö upp. Motioner från Kristdemokraterna efterfrågar att större hänsyn tas till tvåhjulingarna när trafikmiljön

Inlämnad: 2002-08-16 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

möte mellan rattfyllerister och offer

Skriftlig fråga 2001/02:957 av Gylling, Johnny (kd)

den 25 mars Fråga 2001/02:957 av Johnny Gylling kd till justitieminister Thomas Bodström om möte mellan rattfyllerister och offer Varje dag kör uppskattningsvis ca 15 000 personer rattfulla i Sverige. Denna siffra inkluderar både dem som är påverkade av alkohol och dem som är påverkade av narkotika. Antalet ökar. Detta

Inlämnad: 2002-03-25 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

satsning på alternativa drivmedel

Skriftlig fråga 2001/02:934 av Gylling, Johnny (kd)

den 21 mars Fråga 2001/02:934 av Johnny Gylling kd till statsrådet Lena Sommestad om satsning på alternativa drivmedel Enligt ett förslag till nytt direktiv som EU-kommissionen har lagt fram för parlamentet ska 2 av transportsektorns drivmedel vara förnybart år 2005. Andelen ska sedan öka successivt till 5,75 år 2010.

Inlämnad: 2002-03-21 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se