Johnny Gylling (KD)

Johnny Gylling (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Blekinge län
Titel konsultchef
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

privatimport av fordon från USA

Skriftlig fråga 2002/03:521 av Gylling, Johnny (kd)

den 13 februari Fråga 2002/03:521 av Johnny Gylling kd till statsrådet Ulrica Messing om privatimport av fordon från USA Riksdagen uttalade vid flera tillfällen under år 2002 sitt stöd för fordonshobbyn i Sverige, bland annat i betänkande 2001/02:TU13. Infrastrukturministerns eget pressmeddelande angående ny fordonslag

Inlämnad: 2003-02-13 Besvarare: Ulrica Messing (S)

nationaldagen som allmän helgdag

Skriftlig fråga 2002/03:435 av Gylling, Johnny (kd)

den 24 januari Fråga 2002/03:435 av Johnny Gylling kd till statsminister Göran Persson om nationaldagen som allmän helgdag Den 17 januari 2002 beslutade riksdagen att den svenska nationaldagen, den 6 juni, ska bli allmän helgdag och att det ankommer på regeringen att utarbeta ett förslag med denna innebörd. Enligt

Inlämnad: 2003-01-24 Besvarare: Pär Nuder (S)

nätbolagens ansvar för brister i elnätet

Skriftlig fråga 2002/03:400 av Gylling, Johnny (kd)

den 16 januari Fråga 2002/03:400 av Johnny Gylling kd till näringsminister Leif Pagrotsky om nätbolagens ansvar för brister i elnätet Denna vinter liksom många tidigare har elnätet på flera håll i landet inte klarat av snöfall och kyla. Tusentals hushåll har periodvis fått vara utan el och många människor har tillbringat

Inlämnad: 2003-01-16 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.