Omfattande planerat tekniskt arbete

Under tisdagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Under arbetet genomförs olika testsändningar från kammaren. Det kommer även att publiceras sändningar i webb-tv-arkivet. Delar av det som visas i webbplatsens kalender för tisdag 24 maj är testinformation. Arbetet är ett led i att modernisera tekniken för webb-tv på riksdagen.se. Vid frågor kontakta riksdagsinformation på riksdagsinformation@riksdagen.se.

Johnny Gylling (KD)

Johnny Gylling (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Blekinge län
Titel konsultchef
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Hotet mot avels- och ledarhundsverksamheten

Skriftlig fråga 2005/06:678 av Gylling, Johnny (kd)

den 19 december Fråga 2005/06:678 av Johnny Gylling kd till statsminister Göran Persson s Hotet mot avels- och ledarhundsverksamheten För de synskadade är tillgången till ledarhundar mycket viktig och tillgången till avels- och ledarhundsverksamhet är avgörande. En nedläggning av verksamheten vore en katastrof för

Inlämnad: 2005-12-19 Besvarare: Berit Andnor (S)

Vägverkets neddragning av snöröjningen

Skriftlig fråga 2005/06:560 av Gylling, Johnny (kd)

den 7 december Fråga 2005/06:560 av Johnny Gylling kd till statsrådet Ulrica Messing s Vägverkets neddragning av snöröjningen I stora delar av Sverige riskerar snöröjningen på det statliga vägnätet att bli betydligt sämre i vinter. Med hänvisning till att Vägverket måste spara pengar har verket aviserat att kraven

Inlämnad: 2005-12-07 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Minnesdag för trafikoffer

Skriftlig fråga 2005/06:322 av Gylling, Johnny (kd)

den 10 november Fråga 2005/06:322 av Johnny Gylling kd till statsrådet Ulrica Messing s Minnesdag för trafikoffer Under senare tid har vi vid ett flertal tillfällen blivit påminda om den oerhörda tragedi trafikolyckorna skapar på våra vägar och den tragedi detta innebär för anhöriga. Nu senast den fruktansvärda

Inlämnad: 2005-11-10 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.