Johnny Gylling (KD)

Johnny Gylling (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Blekinge län
Titel konsultchef
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

import av hobbyfordon

Skriftlig fråga 2003/04:1194 av Gylling, Johnny (kd)

den 13 maj Fråga 2003/04:1194 av Johnny Gylling kd till näringsminister Leif Pagrotsky om import av hobbyfordon Att motorhobby i dess olika former är viktig har tidigare uttalats av trafikutskottet i bland annat betänkande 2001/02:TU13 samt 2002/03:TU2. Vid interpellationsdebatt den 29 april 2003 försäkrade ministern

Inlämnad: 2004-05-13 Besvarare: Ulrica Messing (S)

motorevenemang i framtiden

Skriftlig fråga 2003/04:1104 av Gylling, Johnny (kd)

den 22 april Fråga 2003/04:1104 av Johnny Gylling kd till justitieminister Thomas Bodström om motorevenemang i framtiden Den 27 maj startar Harley-Davidson Club Sweden HDCS sitt internationella Super Rally i Ljungbyhed i Skåne. Detta evenemang beräknas locka tiotusen besökare varav en stor del från andra länder. Senast

Inlämnad: 2004-04-22 Besvarare: Thomas Bodström (S)

översynen av sjöfartens avgifter

Skriftlig fråga 2003/04:839 av Gylling, Johnny (kd)

den 1 mars Fråga 2003/04:839 av Johnny Gylling kd till statsrådet Ulrica Messing om översynen av sjöfartens avgifter Godstransportdelegationen tillsattes av regeringen 2002 för att öka samverkan mellan aktörerna på godstransportmarknaden och förtydliga statens roll i godstransportsystemet. I april 2003 gavs delegationen

Inlämnad: 2004-03-02 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.