Johnny Gylling (KD)

Johnny Gylling (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Blekinge län
Titel konsultchef
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Underlättad import av motorcyklar

Skriftlig fråga 2005/06:22 av Gylling, Johnny (kd)

den 19 september Fråga 2005/06:22 av Johnny Gylling kd till statsrådet Ulrica Messing s Underlättad import av motorcyklar Trots uttalanden från riksdagen om att underlätta för fordonshobbyn planerar Vägverket och Bilprovningen ytterligare åtstramningar för privatimporten av motorcyklar. Enligt uppgift kommer Vägverket

Inlämnad: 2005-09-20 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Import av miljöbilar

Skriftlig fråga 2005/06:1 av Gylling, Johnny (kd)

den 13 september Fråga 2005/06:1 av Johnny Gylling kd till statsrådet Ulrica Messing s Import av miljöbilar För att möjliggöra en identifiering av bilar som klassas som miljöbilar har Vägverket föreslagit att bilar som uppfyller kraven för miljöbil ska ges en särskild hantering i vägtrafikregistret. Underlag för

Inlämnad: 2005-09-13 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Banverkets upprivning av spår

Skriftlig fråga 2004/05:1525 av Gylling, Johnny (kd)

den 28 april Fråga 2004/05:1525 av Johnny Gylling kd till statsrådet Ulrica Messing om Banverkets upprivning av spår Effekterna av stormen Gudrun, med enorma mängder stormfälld skog, ställer mycket stora krav på transportsystemet för att undvika insektsangrepp och så kallad blånad. Arbetet med att ta hand om virket

Inlämnad: 2005-04-28 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.